Capital.ba

Sve više nekvalitetnih kredita u bankama u RS-u

19.11.2016. / 16:30

kreditiBANJA LUKA, Nekvalitetni krediti u bankama u Republici Srpskoj u prošloj godini iznosili su 754,1 milion KM i bilježe rast za 74,6 miliona KM ili 11 posto u odnosu na kraj 2014.

U izvještaju o stanju u bankarskom sistemu Republike Srpske KM precizira se da nekvalitetni krediti pravnih subjekata iznose 517,4 miliona i rasli su po stopi od 13 posto u odnosu na kraj prethodne godine, dok su kod fizičkih osoba bili 236,7 miliona KM sa rastom po stopi od šest posto.

Lani je učešće ukupnih nekvalitetnih kredita (15,56 posto) u ukupnim kreditima povećano  za 1,21 procentni poen u odnosu na kraj prethodne godine.

Učešće nekvalitetnih kredita pravnih subjekata u ukupnim kreditima privredi iznosilo je 18,32 posto (2014. godine iznosilo je 16,19 posto), dok je učešće nekvalitetnih kredita stanovništva u ukupnim kreditima za građane bilo 11,71 posto (sa 31.decembrom 2014. godine iznosilo je 11,65 posto).

Bankarski sektor Republike Srpske lani je činilo devet banaka, ali je Banka Srpske a.d. Banja Luka u privremenoj upravi od 16. novembra 2015.

Ukupni bilansni nivo iznosio je 7.561,3 miliona KM i približno je na istom nivou kao i sa stanjem na kraju 2014. godine (7.588,3 miliona KM), a sastoji se od bilansne aktive u iznosu od 6.636 miliona KM i vanbilansne aktive u iznosu od 925,3 miliona KM.

Novčana sredstva (1.397,2 miliona KM) čine 21 posto ukupne bilansne aktive sa stopom pada od šest posto u odnosu na kraj prošle godine.

Od navedenog iznosa ukupnih novčanih sredstava, 409,9 miliona KM ili 30 posto novčanih sredstava se nalazi na računima u inostranstvu (devizni tekući računi u iznosu od 378,6 miliona KM i oročena sredstva sa rokom oročavanja do 30 dana u iznosu od 31,3 miliona KM).

Na nivou ukupnog bankarskog sektora RS, na kraju proške godine šest banaka su iskazale neto pozitivan finansijski rezultat u ukupnom iznosu od 59,5 miliona KM, dok su tri banke iskazale negativan finansijski rezultat u iznosu od 145,4 miliona KM, te je iskazan neto negativan finansijski rezultat u iznosu od 85,9 miliona KM.

U Republici Srpskoj posluje 51 organizacioni dio banaka iz Federacije BiH koje su u sastavu sedam banaka iz tog bh.entiteta, te čine 17,5 posto ukupnih kredita u Republici Srpskoj čije je učešće povećano za 0,7 procentnih poena u odnosu na kraj 2014. godine (16,8 posto), dok u ukupnim depozitima učestvuju sa 10,5 posto i učešće im je povećano za 0,3 procentnih poena u odnosu na prošlu godinu. Fena

Dominantno mjesto u vlasničkoj strukturi i dalje drži Austrija sa učešćem od 47,48 posto sa većinskim kapitalom u tri banke.

Po jedna banka je u većinskom vlasništvu akcionara iz Slovenije, Srbije i SAD (ukupno tri banke).

Tri banke su u većinskom vlasništvu domaćih akcionara (dvije banke su u većinskom privatnom vlasništvu) i na njih se odnosi 28,6 posto ukupnog akcionarskog kapitala bankarskog sektora.

Domaći akcionari učestvuju sa 27,08 posto u ukupnom akcionarskom kapitalu bankarskog sektora Republike Srpske, dok strani akcionari učestvuju sa 72,92 posto u ukupnom akcinarskom kapitalu.

Tržišno učešće banaka mjereno prema vlasničkoj strukturi pokazuje zavisnost od banaka sa većinskim stranim kapitalom sa učešćem od 68,9 posto u aktivi i 68,4 posto u depozitima.

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Sve više nekvalitetnih kredita u bankama u RS-u

    1. Nora

      Doktor za ispumpavanje banke!

    2. Revizor

      Pa da , otpustaju radnike da bi direktori imali za bonuse .Tako to kod nas ide .A istina je da zaposljavaju rodjake .Citam ta Milija je otpustila dugogodisnje radnike da bi mogla zaposliti sina .Sramota.

    3. Srecko

      Ukuca Milija Dedic na google, kada se ne slogira. Srecom pa nemam nista sa navedenim.

    4. A6

      Igor Jovicix jel to onaj šminker u audiju6 crnom sto nezan kako da parkira

    5. Student

      Prof Dr Radovic je najveće zlo bankarstva u BH

    6. Saska

      Jrl ti doktor dao karte za cecu i resio te se kso nekvalitetne aktive.

    7. Dobar tekst

      Proces pogorsanja kvaliteta aktive kod banaka je prirodan proces u kome se protokom godina otplate kredita mijenjaju prvobotni uslovi pod kojima je kredit prvobitno odobren. Banke zbog tromosti, neznanja kadrova, pogresnog tumacenja zakona o bankama i procedura. Najvise se ovaj proces, tj njegovi negativni efekti vide u bankama u kome procenat pogorsanja aktive raste brze od rasta kvalitetne ektive. Zbog toga je i predlog dr Milana Radovica o unapredjenjima mogucnostima prodaje nekvalitetne aktive sigurno nesto sto zasluzuje svaku paznju.

      • Milo

        Nova Banka i taj dr prednjace po volumenu nekvalitetnih kredita tako da pises obicne gluposti.