Capital.ba

Sve spremno za emisiju obveznica

30.01.2008. / 18:41

BANJALUKA,  Sutra počinje trinaesta gotovinska isplata po osnovu stare devizne štednje u Republici Srpskoj (RS )u iznosu od 527.079,52 KM.

“Ovo je posljednja gotovinska isplata pred prvu emisiju obveznica za staru deviznu štednju. Sa zadovoljstvom možemo konstatovati da je sve spremno za emisiju obveznica po osnovu stare devizne štednje. Ova trinaesta gotovinska isplata predstavlja posljednju isplatu, ali istovremeno i prvi korak u pripremama za emisiju obveznica”, ističe se u saopštenju dostavljenom iz Biroa Vlade RS za odnose sa javnošću.

U tekstu se podsjeća da je Narodna skupština RS u decembru 2007. godine usvojila Zakon o uslovima i načinu izmirenja obaveza po osnovu računa stare devizne štednje emisijom obveznica u RS koji je stupio na snagu 12. januara 2008. godine.

“Ovim zakonom regulisan je postupak emisije obveznica i uslovi pod kojima će se one emitovati. Donošenjem ovog zakonskog rješenja omogućeno je da stare devizne štediše svoju štednju dobiju u roku od pet godina. Već 1.marta 2008. godine biće emitovane obveznice u elektronskoj formi uz kamatnu stopu od 2,5 odsto”, ističe se u saopštenju.

U saopštenju se dodaje da to znači da će svaki štediša koji se verifikovao na svom vlasničkom računu u Centralnom registru hartija od vrijednosti RS raspolagati obveznicama, odnosno neće dobijati obveznice u papirnom obliku nego samo izvještaj o stanju na vlasničkom računu.

U saopštenju se pojašnjava da sistem elektronske obveznice podrazumijeva da će u rokovima dospijeća kamate i glavnice u narednih pet godina štediša dobijati pripadajući iznos glavnice i kamate u gotovini na svoj tekući račun koji je dostavio kao podatak u postupku verifikacije.

Ukoliko ne budu željeli prometovati ovim obveznicama, odnosno prodavati ih prije roka dospijeća, u narednih pet godina štediše će dobijati proporcionalni dio glavnice i kamate u apsolutnom iznosu.S druge strane, ako žele prije doći u posjed novčanih sredstava mogu ove obveznice prodavati na sekundarnom tržištu, odnosno Banjalučkoj berzi po tržišnoj cijeni – navodi se u saopštenju.

“Imajući ovo u vidu smatramo da je obveznica bolje rješenje za stare devizne štediše jer nudi dodatnu mogućnost ranijeg unovčavanja nego da se čekaju klasične gotovinske isplate u narednom periodu, a što u krajnjoj liniji predstavlja rješenje i ovog zakona”, naglašava se u tekstu.

U tekstu se konstatuje da je ovo jedno od najkvalitetnijih rješenja u pogledu izmirenja dugova uz podsjećanje da je Zakonom o unutrašnjem dugu iz 2004. godine bilo predviđeno da se stara devizna štednja izmiri u obveznicama sa rokom od 30 godina i bez kamata.

“U međuvremenu, vršene su korekcije ovog roka na 13 zatim na devet godina u skladu sa zakonom na nivou BiH i na kraju važećim zakonskim rješenjem koji je donijela RS rok je skraćen na pet godina. Tako će se u budžetu RS planirati sredstva za izmirenje ove obaveze, a što je za 2008. godinu već planirano”, stoji u saopštenju.

U skladu sa zakonskim propisima, Vlada RS je, kako stoji u saopštenju, u toku prošle godine omogućila gotovinske isplate do 2.000 KM i redovno obezbjeđivala novčana sredstva za ove gotovinske isplate, te je u više navrata produžavala rok za verifikaciju kako bi svi zainteresovani imali priliku da pristupe i na taj način ostvare svoja prava.

Verifikovan iznos stare devizne štednje je 253.599.559,61 KM, od čega je 44.135.949,96 KM isplaćeno u gotovini, a razlika će biti izmirena u obveznicama u skladu sa Zakonom, a već u 2008. godini na tekuće račune vlasnika stare devizne štednje isplatiće se prva kamata i prva glavnica po osnovu stare devizne štednje.
 

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!