Capital.ba

Svakih 14 dana nestane po jedan svjetski jezik

28.09.2007. / 18:46

VAŠINGTON, Svakih 14 dana nestane jedan od 7 000 svjetskih jezika, čime je nadmašena stopa nestanka nekih vrsta ptica, sisara ili biljaka, upozoravaju stručnjaci.

Najmanje 20 odsto svjetskih jezika nalazi se u neposrednoj opasnosti da izumre nakon što umru i posljednje osobe koje ga razumiju i govore.

Pomoćnik direktora na Institutu za žive i ugrožene jezike i lingvistku na koledžu Svartmor Dejvid Herisom smatra da odumiranje jezika znači i gubitak znanja.

“Kada izgubite jezik, gube se vijekovi razmišljanja o vremenu, sezonama, morskim stvorenjima, irvasima, jestivim biljkama, matematici, pejzažima, mitovima, muzici o nepoznatom i svakodnevnici”, rekao je Heris.

Polovina svjetskih jezika nestalo je u posljednjih 50 godina.

Mnogi od ovih jezika nije lako prevesti na engleski jezik, jer na primjer na ugroženom sibirskom jeziku “todzu” engleska riječ “čeri” /chary/ znači “dvogodišnji kastrirani irvas koji se može jahati”..

Harison i direktor Instituta Gregori Anderson identifikovali su pet “vrelih tačaka” gdje je veoma visoka stopa izumiranja jezika.

Jedna takva oblast obuhvata Oklahomu, Teksas i Novi Meksiko, gdje je ugroženo 40 jezika kojim govore domoroci.

Naprimjer, živo je samo pet staraca iz plemena Juči, čiji jezik nije povezan ni sa jednim drugim u svijetu.

Najugroženija oblast je sjever Australije gdje su ugrožena 153 jezika kojim govore Aboridžini.

Druge oblasti uključuju južnu Afriku, dijelove sjeverozapadnog Pacifika i istočni dio Sibira.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!