Capital.ba

Svaki građanin Srbije prosječno dužan 861 evro

12.01.2015. / 16:23

evriBEOGRAD, Svaki građanin Srbije na kraju prošle godine bio je dužan u prosjeku 861 evro po osnovu kredita, lizing usluga, minusa po tekućim računima i kreditnih kartica, navode iz Udruženja banaka Srbije.

Generalni sekretar ovog udruženja Veroljub Dugalić rekao je na konferenciji za novinare da je u odnosu na 2013. godinu dug po stanovniku Srbije u prošloj godini povećan za 27 evra.

On je rekao da u pogledu strukture kredita koji koriste građani i dalje dominiraju stambeni gotovinski krediti.

Prema njegovim riječima, u 2014. godini pravna lica su imala za dva odsto manju kreditnu zaduženost u odnosu na prethodnu godinu, što je loša vijest za privredu, dok je zaduženost stanovništva porasla za oko devet odsto.

On kaže da su potrošački krediti imali pad od oko šest odsto, dok su ostali imali rast od sedam do 10 odsto u odnosu na 2013. godinu.

Dugalić je naveo da je privreda Srbije u 2014. godini po osnovu bankarskih kredita imala ukupan dug od 11,5 milijardi evra, a građani su dugovali ukupno 5,5 milijardi evra.

“Pad kreditne aktivnosti privrede loša je vijest za privredu, zato što nema njenog rasta bez investicija, a investicija nema bez kredita, jer privreda nema više unutrašnjih rezervi”, rekao je Dugalić.

On je dodao da se povećava i kašnjenje u otplati kredita i kod privrede i kod građana.

Dugalić je ocijenio da pritisak na deviznom tržištu postoji zbog toga što domaća privreda više uvozi nego što izvozi, a za naplatu stižu anuiteti od ranije uzetih kredita, što su velike obaveze u stranoj valuti.

On je rekao da se očekuje da “Željezara Smederevo” uskoro bude prodata i da počne da radi, što će doprinijeti stabilizaciji devizne pozicije zemlje.

Uprava za javni dug objavila je da je Agencija za ocjenu kreditnog rejtinga “Fič rejtings” potvrdila “B plus” kreditni rejting Srbije, što znači da je ostao stabilan. Srna

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!