Capital.ba

Svaki četvrti želi da radi u inostranstvu

21.01.2013. / 12:37

posaoSKOPLJE, Istraživanje provedeno u 29 zemalja pokazalo je da bi svaki četvrti zaposleni napustio svoje radno mjesto, a 18 odsto zaposlenih traži novi posao – pokazali su rezultati međunarodnog instituta “GFK – Kastom risrč /Custom Research/”.

Više od četvrtine zaposlenih, ili 27 odsto, spremno je da se preseli u neku drugu zemlju u potrazi za boljim poslom.

Prema istraživanju, zemlje koje se još oporavljaju od globalne recesije uskoro bi mogle da postanu “gradovi – duhovi” kada je riječ o nivou zaposlenosti.

Od mlađih kvalifikovanih i zaposlenih lica, kod kojih se posebno osjeća strast za putovanjem i za promjenom radnog mjesta, dvije petine, ili 41 odsto, u životnom dobu između 18 i 29 godina, spremno je da preseli u neku drugu zemlju da bi pronašli bolji posao.

Za osobe sa visokom stručnom spremom taj odnos je jedan prema tri, ili 32 odsto, a skoro jedan od četiri, ili 37 odsto, doktora nauka učinili bi to isto, dok bi na novi posao u inostranstvu otišlo pet zaposlenih sa završenom srednjom školom, ili 22 odsto.

Srednja i Južna Amerika najpogođenije su kada je riječ o odlivu radnika. Na vrhu je Meksiko, sa skoro šest od 10 zaposlenih, ili 57 odsto, zatim Kolumbija sa 52 odsto, dok je dvije petine zaposlenih u Brazilu i Peruu – 41, odnosno 38 odsto, spremno da pređu granicu u potrazi za boljom karijerom.

Druga tržišta na vrhu po spremnosti za emigraciju i bolji posao su Turska, koja je na trećem mjestu sa 46 procenata, Mađarska sa 33 odsto, zatim slijede Rusija sa 29 odsto, a deveto mjesto dijele Portugal i Velika Britanija sa 27 odsto.

Čak i u SAD i Kanadi jedna petina radnika kaže da je spremna da se preseli nekud radi boljeg posla, odnosno 21 odsto u SAD i 21 odsto u Kanadi.

Jedno od troje anketiranih, u prosjeku, izjasnio se da aktivno traži novi posao, a jedan od pet, ili 18 odsto, da želi da se preseli u narednih šest mjeseci.

Jedva osam odsto zaposlenih želi da ostane na svojim radnim mjestima i da sačeka dok ojača ekonomija.

U istraživanju “GFK” uključeno je 30.556 starijih radnika iz 29 zemalja svijeta koji su ispitani od 8. februara do 4. aprila 2012. godine.

Anketu je pripremio međunarodni tim eksperata uz pomoć stručnjaka iz svake zemlje, koja je učestvovala u istraživanju.

“Podaci za Makedoniju pokazuju rizik od odliva visokoobrazovanih kadrova u ovoj godini, što stvara suštinske probleme kompanijama. Jedna četvrtina radnika na fizičkim poslovima i kancelarijskih službenika spremno je da potraži posao u inostranstvu, a ova brojka raste kod lica sa fakultetskom diplomom.

Najveći dio njih, ili trećina, zaposleni su u sferi istraživanja i razvoja, profesije koje Makedonija identifikuje ključnim za ozdravljenje“, izjavio je Boge Božinovski iz “GFK – Skoplje” za “Utrinski vesnik”.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!