Capital.ba

Svaka peta pozajmica u Srbiji problematična

17.05.2012. / 8:55

BEOGRAD, Tačno je da je u Srbiji učešće problematičnih kredita nešto veće, u odnosu na druge zemlje, ali su oni potpuno pokriveni rezervacijama banaka sa više od 120 odsto – rekao je u srijedu Bojan Marković, viceguverner Narodne banke Srbije.

Nivo ovih kredita, sa kašnjenjem u otplati preko 90 dana, prema podacima za mart, bio je 20,1 odsto, pri čemu je u sektoru privrede učešće bilo 22,1 odsto, a u sektoru stanovništva 8,3 odsto. Primjetno je da je tokom marta smanjen broj takvih kredita kod privrede, ali se povećava kod građana.
– Nema naznaka da će u drugim bankama u Srbiji doći do slične situacije kao u Agrobanci, koja je pod prinudnom upravom – kaže Marković. U bankama čije su matice u Grčkoj situacija je regularna i ne primjećuju se nikakva neuobičajena kretanja.
Prema riječima viceguvernera, u Agrobanci je u toku primjena plana aktivnosti koje su donijeli akcionari i koje je NBS odobrila.
Kako su naveli predstavnici NBS, kreditna aktivnost banaka u Srbiji usporava se od početka godine, pri čemu je značajnije usporavanje u sektoru stanovništva nego u sektoru privrede. Međutim, Srbija je jedna od rijetkih zemalja koja je, kada se izuzmu uticaj inflacije i kursa, i tokom ekonomske krize imala konstantne pozitivne stope kreditne aktivnosti.
Prema njegovim riječima, recesione tendencije u zoni evra odraziće se negativno na srpsku privredu i u nastavku godine, ali se zbog početka proizvodnje u automobilskoj industriji u 2012. ipak očekuje skroman privredni rast od 0,5 odsto. Novosti

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!