Capital.ba

Švajcarci i dalje najbogatiji na svijetu

14.10.2015. / 9:16

svajcarskaŽENEVA, Prosječno bogatstvo po stanovniku na globalnom nivou je u periodu od polovine 2014. do polovine 2015. palo 6,2 odsto, na 52.400 dolara u odnosu na isti period godinu dana ranije, navodi se u izvještaju Global Velt 2014, izrađenom za potrebe banke Kredi Suis.

Švajcarci i dalje ostaju najbogatiji na svijetu po prosječnom bogatstvu po stanovniku bez obzira na godišnji pad od 4,2 odsto,odnosno 24.800 dolara na 567.000 dolara.

Na drugom mjestu je Novi Zeland ali sa daleko manjim prosječnim bogatstvom u odnosu na prvoplasiranu Švajcarsku, koje iznosi 400.800 dolara po stanovniku.

Na trećem mjestu je Australija sa prosječnim bogatstvom po stanovniku od 369.000 dolara, navedeno je u godišnjem, šestom po redu izvještaju.

Četvrtu poziciju zauzele su SAD sa 353.000 dolara.

Francuska, sa bogatstvom od 262.000 dolara po stanovniku, i Belgija sa 259.000 dolara zatvaraju krug deset najbogatijih zemalja na svijetu.

Švajcarska je jedina zemlja u grupi od deset najbogatijih koja nije uspjela da smanji nejednakost među stanovništvom.

U Švajcarskoj živi 1,7 odsto najbogatijih u svijetu, što je veliki procenat imajući u vidu da u njoj živi samo 0,1 odsto svjetske populacije, navodi se u studiji.

U svijetu vlada velika nejednakost po bogatstvu između zemalja i regiona jer samo jedan odsto najbogatijih posjeduje polovinu svjetskog bogatstva.

Bez obzira što je u SAD zabilježen najveći godišnji rast bogatstva po stanovniku, Kina sada ima najbrojniju srednju klasu u koju spada 109 miliona građana Kine, prenosi švajcarski list 24 sata.

Prema prognozi Istraživačkog Instituta Kredi Suisa, svjetsko bogatstvo će u prosjeku rasti 6,6 odsto da bi 2020. dostiglo 345.000 milijardi dolara, naspram sadašnjih 250.100 milijardi.

U narednih pet godina, broj milionera bi mogao da naraste 46 odsto, na 49,3 miliona. Za sada u zemljama u usponu živi 6,5 odsto milionera, a do kraja decenije trebalo bi da ih bude 7,4 odsto.

Analiza Kredi Suisa obuhvatila je analizu bogatstva 4,8 milijardi odraslih osoba u više od 200 zemalja.

Pod pojmom bogatstvo analitičari ove studije podrazumijevaju vrijednost finansijskih aktiva kao i realnih aktiva (prije svega nekretnina) umanjen za iznos eventualnih dugovanja. Tanjug

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!