Capital.ba

Surovo: Svako deseto dijete na svijetu prinuđeno da radi

12.06.2019. / 9:00

NJUJORK, Svako deseto dijete na svijetu prinuđeno je da radi, objavio je Unicef povodom Svjetskog dana protiv dječjeg rada, koji se obilježava danas 12. juna.

Najviše djece mora da radi u Africi i Aziji, dok je čak 73 miliona njih izrabljivano ili radi posebno teške poslove. Trećina te djece uopšte ne ide u školu i tako gotovo da gubi svaku šansu da se ikada izvuče iz siromaštva.

Prema tim podacima, oko 152 miliona djevojčica i dječaka primorani su da rade, mahom u Africi i Aziji. Taj broj doduše opada iz godine u godinu, ali je prema najnovijem izvještaju opao manje nego što se UNICEF nadao.

Zapravo, na svijetu ukupno radi 218 miliona djece stare između pet i sedamnaest godina, ali je dio tog rada legalan i uređen.

U većini država se legalno može zaposliti između 14. i 16. godine. No ostaju desetine miliona djece koje nemaju izbora i, često daleko od školskih klupa, rade pod teškim uslovima.

73 odsto dece izrabljivano

“Ne mora biti načelno loše kada djevojčice i dječaci pomognu u recimo žetvi na porodičnom imanju i tako skupljaju iskustvo – sve dok je to u određenim granicama i uprkos tome mogu u školu”, objašnjava Unicef na svojoj stranici.

No prema jednoj studiji je recimo u Sudanu dvanaest odsto djece moralo da radi, a oni su dvostruko rjeđe upisivani u školu nego vršnjaci koji ne rade, prenosi Dojče vele.

Čak 73 miliona djece radi u katastrofalnim uslovima, biva izrabljivano ili se na radu izlaže opasnostima – neki od primjera su rudnici zlata u Burkini Faso, tekstilna industrija u Bangladešu ili plantaže kakaoa u Obali Slonovače.

Kao najekstremnije primjere međunarodne organizacije svake godine ističu djecu-robove, djecu u prostituciji ili onu koja moraju da nose pušku i ratuju.

Ukupno najviše djece bez djetinjstva ima u Africi (72 miliona) te u Aziji (62 miliona) – preko 70 odsto njih rade u poljoprivredi, a skoro polovina je mlađa od dvanaest godina.

Poziv na uvođenje školske obaveze

Unicef je tako ponovo pozvao vlade, civilno društvo i privrednike da se bore protiv uzroka dječjeg rada kao što su ekstremno siromaštvo, manjak šansi za obrazovanje i diskriminacija devojčica.

“Nije dovoljno osuditi i zabraniti dječji rad”, rekao je Kristijan Šnajder, poslovođa Unicefa u Njemačkoj.

Prije dvadeset godina je broj djece prinuđene da rade bio znatno veći (246 miliona), a veliki pad je zabilježen u pacifičkom prostoru. Sa druge strane, situacija se ne poboljšava u regionu podsaharske Afrike i na Bliskom istoku.

Siromaštvo uzrok rada dece

Kako piše Unicef, uzrok broj jedan za dečji rad ostaje siromaštvo, najčešće u kombinaciji sa još nekom nedaćom.

“Konflikti ili prirodne katastrofe zaoštravaju ekonomsku nevolju, jer je glavni hranitelj porodice mrtav ili odvojen od familije, jer se polja ne mogu obraditi i otpadaju drugi izvori prihoda. Takođe, djevojčice i dječaci koji su zbog HIV-a ili ebole ostali siročići posebno su često pogođeni dečjim radom.”

Humanitarna organizacija Terre des Hommes pridružila se apelima tražeći da sve vlade u svijetu nametnu obavezno osnovno školovanje. Osim toga, organizacija zahtjeva kažnjavanje poslodavaca koji izrabljuju djecu. DW/B92

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!