Capital.ba

Sunca i vjetar u BiH proizvodi tek 2,1 posto električne energije

03.08.2022. / 12:48

SARAJEVO – Energetska tranzicija je svjetska tema koja je u svjetlu rata u Ukrajini dodatno ojačala. Oslanjanje na obnovljive izvore energije i energetska nezavisnost značajan su stub stabilnosti i neovisnosti država.

solarne elektrane

FOTO: Pixabay

Po posljednjim podacima Agencije za statistiku BiH iz sunca i vjetra se proizvodi tek 2,1 posto od ukupne proizvodnje električne energije. BiH trenutno ima tri vjetroelektrane, od čega su dvije u vlasništvu države, piše Bloomberg Adria.

Norveška kompanija za obnovljive izvore energije Greenstat, u partnerstvu s GP Toming pokrenula je izgradnju solarne elektrane Petjnik snage 45 megavata (MW) u opštini Grude, saopšteno je ranije iz Agencije za promicanje stranih ulaganja Bosne i Hercegovine (FIPA).

Vlada FBiH je također usvojila četiri informacije o aktivnostima u postupku izdavanja energetskih dozvola za izgradnju četiri fotonaponske (solarne) elektrane privrednog društva ECO-WAT iz Kiseljaka.

Ova kompanija namjerava postaviti solarni park od 150 MW u blizini Stoca u hercegovačkoj regiji. Riječ je o najvećem fotonaponskom objektu u Bosni i Hercegovini. A sada su na redu novi radovi.

Opština Ravno zaključila je dva ugovora o izgradnji vjetroparka i solarnih elektrana. Radi se o lokacijama Velja Međa te Golubov kamen u blizini naselja Ivanica. Ugovori su zaključeni na period  od 30 godina. Vrijednost investicija je po obuhvatu spomenutih lokacija oko 100 milijuna eura, kako za jedan tako i za drugi ugovor.

“Na području naselja Velja Međa, ubuhvata 280 hektara površine, planirana je izgradnja kombinacija vjetroelektrana i solarnih panela, snage veće od 100 MW za proizvodnju električne energije, dok bi na lokaciji Golubov kamen, površine oko 260 hektara, gdje je planirana izgradnja solarnih panela, snaga bila od 80 do 100 MW za proizvodnju električne energije”, kazao je za Fenu voditelj Službe za prostorno uređenje i graditeljstvo Općine Ravno Josip Raguž.

Po sadašnjim obračunima, navodi on, vrijednost investicija je po obuhvatu spomenutih lokacija oko 100 milijuna eura, kako za jedan tako i za drugi ugovor.

Za ugovor na lokaciji Velja Međa, općina Ravno javila se kompanija Ventus industria, partner njemačke kompanije WPD koja je jedna od vodećih svjetskih proizvođača električne energije iz obnovljivih izvora energije, dok je za područje Golubov kamen interes pokazala Winter Wind Tomislavgrad, poznata vrhunska kompanija iz koncerna širokobriješkoga Feala.

Raguž dodaje na kraju da su sada u fazi pribavljana potrebnih dokumenata i dozvola, u skladu ugovorima o zakupu, vjetropark i solarne elektrane bi trebalo staviti u funkciju i krenuti s proizvodnjom električne energije u roku od pet godina.

Bloomberg Adria

 

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!