Capital.ba

Sudbina evrozone u Angelinim rukama

26.11.2011. / 20:16

BERLIN, Nagli pad vrijednosti akcija produžio se i tokom prošle nedjelje, a štednje i penzioni fondovi zabilježili su milionski pad vrijednosti.

I dok čitav svijet čeka, strahujući od najgoreg mogućeg scenarija, sve su oči uprte u Angelu Merkel.
Njemačka kancelarka sama može odlučiti može li evro preživjeti ovu krizu, ili će se slomiti i sa sobom povući finansijski sistem čitavog evropskog kontinenta, zajedno sa budućnostima miliona stanovnika.
Angela Merkel i njeno osoblje nisu tražili takvu moć, no neizbježna je činjenica kako je njemačka ekonomija jedina ekonomija u evrozoni koja je dovoljno snažna da zauzda valutu dok se evropski lideri ne dogovore o održivoj budućnosti.
Ono što je itekako očigledno jeste da se Angela Merkel ne može nadati da će se samo uz pomoć mjera štednje izbjeći realna mogućnost grčkog bankrota u sljedećih nekoliko nedjelja.
Kamate na dug u Italiji dosegle 8 odsto
Što se Italije tiče, kamate na dug juče su u jednoj tački narasle na 8 odsto – a to je brojka za koju konvencionalni ekonomisti tvrde da je neodrživa.

Kriza je toliko akutna da je Bank of England počela smišljati planove za rušenje sistema koje bi uslijedilo u slučaju bankrota – s nezamislivim posljedicama za radna mjesta, štednje i vrijednost imovine širom Evrope.

Isteklo je vrijeme za nadanje o poboljšanju situacije, a Njemačka je jedina koja može da spriječi totalnu propast – to je poruka koja je ove sedmice poslata njemačkoj kancelarki, nakon što su ulagači odbili kupiti veliki dio tek izdatih njemačkih obveznica. Uvjerilo ih nije čak ni obećanje iz Berlina o garantovanju kamata, prenose agencije.
“Njemačka mora izvući evrozonu”
Merkelovoj je poručeno kako bez odlaganja mora povući stotine milijardi iz rezervi koje čuva Bundesbank, kako bi rekapitalizirala nepromišljene zajmodavce širom kontinenta.
Takođe joj je upućena jasna poruka da Njemačka mora prerasti svoju fobiju od štampanja novca, ukorijenjenu u hiperinflaciji koja je Hitleru pomogla da se dokopa vlasti, tako da dopusti Evropskoj centralnoj banci da pribjegne kvantitativnoj monetarnoj politici.

U tom slučaju, grčki bi dug mogao izazvati urušavanje čitave evrozone, sa posljedicama koje će se proširiti i izvan granica EU, piše Daili Mail.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!