Capital.ba

Subvencije za stanove pale na 15 odsto

17.01.2011. / 17:22

BEOGRAD, Srbija će u ovoj godini odobravati subvencije za stambene kredite, ali će one biti smenjene, pa će učešće biti 15 umjesto dosadašnjih 20 odsto.

Državni sekretar u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja Nebojša Ćirić kaže da to znači da će građani u finansiranju umjesto sa pet učestvovati sa 10 odsto.

Subvencionisani stambeni krediti ove godine će biti odobravani pod istim uslovima u pogledu starosti zainteresovanog kiljenta i stepena izgrađenosti objekta, kazao je Ćirić.

On je podsjetio da je prošle godine učešće države u finansiranju bilo 20 odsto, građana pet odsto, a banaka 75 odsto, dok je sada taj odnos promijenjen, pa tako građani učestvuju sa 10 odsto, država sa 15, a banke ostaju na nivou od 75 odsto.

Ćirić je naveo da ove stambene kredite mogu da traže osobe starosti od 30 do 45 godina, s tim što osobe starije 45 godina mogu da uzmu kredit na najduže 20 godina.

On je rekao da će se detalji vezani za ovaj program znati narednih dana, kada će i bliže informacije objaviti Nacionalna koropracija za osiguranje stambenih kredita.

Dosadašnji uslov da je stan koji se kupuje subvencionisanim kreditom izgrađen najmanje 80 odsto biće ukinut u slučaju da investitor ima ugovor sa državom ili bankom o projektnom finansiranju.

Inače, za ove stambene kredite je prošle godine iz budžeta potrošeno oko 2,8 milijardi dinara, a ove godine taj iznos će biti na nivou od oko 1,6 milijardi dinara.

Veće subvencije privredi

Ćirić je najavio da će subvencionisani krediti privredi i građanima Srbije biti dostupni najkasnije za desetak dana.

Programom mjera podrške države za ublažavanje negativnih efekata svjetske ekonomske krize u Srbiji predviđeno je da se iz ovogodišnjeg budžeta izdvoji sedam milijardi dinara za subvencije kredita za likvidnost, investicije, kupovinu stanova i robe domaćeg porijekla, kao i za podsticanje proizvodnje vagona, traktora, autobusa, kamiona i građevinskih mašina.

“Uslovi za subvencionisane kredite uglavnom su isti kao i u 2010. godini, s tim što su povećani limiti za kredite za likvidnost”, rekao je Ćirić.

Maksimalni iznos kredita za likvidnost za preduzetnike povećan je sa dva na tri miliona dinara, za mala preduzeća sa pet na deset miliona, za srednja sa 50 na 80 miliona, odnosno za izvozne poslove do 200 miliona, dok je za velika preduzeća gornja granica pozajmice uvećana sa 200 na 300 miliona a za izvoznike do 800 miliona dinara.

Krediti za kupovinu automobila “punto” proizvedenog u Kragujevcu biće subvencionisani u 2011. godini sa ukupno 550 miliona dinara, dok će zamjena starog automobila za novi pojedinacno biti dotirana sa 600 evra, što je za 400 evra manje nego u 2010. godini.

Za subvencionisanje potrošačkih kredita iz budžeta će ove godine biti obezbijeđeno 1,4 milijarde dinara, koliko i za kredite preduzećima za likvidnost. Za investicione kredite subvencije će ukupno biti 700 miliona dinara.
Ćirić je naveo da su u 2010. godini uz subvencije države odobreni krediti u ukupnom iznosu od 1,9 milijarde evra. Najviše kredita odobreno je preduzećima za likvidnost, u iznosu od skoro 1,2 milijarde evra. Ta vrsta pozajmica, kako je istakao, doprinijela je rastu bruto domaćeg proizvoda (BDP) i izvoza, pokretanju investicija i smanjenju nezaposlenosti. Beta, Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!