Capital.ba

Štednja otanjila za 257 miliona maraka

10.09.2016. / 7:30

BANJALUKA, Vrijednost depozita u bankama u RS smanjena je na kraju prvog polugodišta za pet odsto u odnosu na kraj 2015. godine, a glavni razlog je pad kamatnih stopa koje štedišama donose manju zaradu nego ranije. stednja-1

Prema podacima Agencije za bankarstvo RS, ukupni iznos depozita na kraju juna ove godine bio je 4,699 milijardi KM.

– Vrijednost depozita smanjena je za pet odsto u odnosu na kraj prethodne godine, a padu je najviše doprinijelo smanjenje štednih uloga bankarskih i vladinih institucija – kažu u Agenciji za bankarstvo RS.

Stanovništvo se, uprkos padu kamatnih stopa, još jednom pokazalo kao najvjernije u štednji i do kraja prvog polugodišta u banke su položili 2,669 milijardi KM ili jedan odsto više u odnosu na kraj 2015. godine. Svaki stanovnik RS u prosjeku je uštedio 2.011 KM.

Više novca u banke položile su samo neprofitne i nebankarske institucije koje su depozite uvećale za 5,2 odsto. Vrijednost depozita bankarskih i vladinih institucija dostigla je 365,22 miliona, odnosno 331,56 miliona KM i otanjila je u odnosu na kraj 2015. godine za 27, odnosno 23 odsto.

Veliki broj preduzeća u Srpskoj kuburi sa održavanjem likvidnosti poslovanja pa je logičan slijed bilo smanjenje položenih iznosa na računima u bankama. Privatna preduzeća su na polovini godine čuvala u bankama 631,63 miliona KM ili devet odsto manje nego krajem prošle godine. Preduzeća koja se nalaze u većinskom državnom vlasništvu u banke su položila 267,87 miliona KM, što je za 12 odsto manje u odnosu na stanje na računima na kraju 2015. godine.

Sekretar Udruženja banaka BiH Mijo Mišić smatra da je pad kamatnih stopa glavni razlog za pad vrijednosti depozita.

– Ohrabruje podatak da stanovništvo odvaja novac na stranu i pored pada kamatnih stopa, ali pravni i privredni subjekti trenutno radije ulažu novac u druge vidove koji im mogu donijeti zaradu – kaže Mišić.

Direktor NLB Razvojne banke Banjaluka Radovan Bajić ističe da stanovništvo nema više rezervi koje može uštedjeti pa vrijednost štednih uloga stagnira.

– Sigurno je da se štednja nije odlila u druge zemlje, jer su generalno kamatne stope u svim zemljama veoma niske, čak i negativne. Problem je što plate u RS nisu značajnije porasle u posljednjih nekoliko godina pa svaka marka odlazi u potrošnju – kaže Bajić i dodaje da je slična situacija i sa privredom i ostalim institucijama kojima je štednja poslije pada kamatnih stopa postala neisplativa. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!