Capital.ba

Stanić: Prioritet – funkcionisanje ustanova i plate

22.03.2013. / 17:36

stanicBANJALUKA, Prioritet Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske biće funkcionisanje zdravstvenih ustanova u postojećem kapacitetu i plate zaposlenih, poručeno je sa današnje sjednice Republičkog odbora Sindikata zdravstva i socijalne zaštite.

Na sjednici je rečeno da se usvajanje finansijskog plana Fonda zdravstvenog osiguranja od 600 miliona KM očekuje nakon tematske sjednice Vlade.

Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Slobodan Stanić rekao je da je dobio značajnu podršku Sindikata za planove svog djelovanja u narednom periodu i zatražio od sindikata da usmjerava rad Ministarstva i inspekcijskih organa.

Stanić je najavio pet grupa sastanaka – sa direktorima i sindikatima domova zdravlja, te predstavnicima opština, bolnica i kliničkih centara, zavoda i instituta, predstavnicima privatnog sektora i predstavnicima ustanova socijalne zaštite.

Govoreći o višku zaposlenih u zdravstvu, Stanić je rekao da će izaći sa optimalnim brojem zaposlenih za svaki dom zdravlja, ali da opasnost predstavlja što se kod svakog ponuđenog rješenja stvori blok koji se protivi.

“Prethodni ministar je planirao da se centralizuju domovi zdravlja i stave pod kontrolu Ministarstva i reorganizuju male jedinice i tada su svi bili protiv toga. Sada razgovaramo da se ustanove sasvim približe lokalnoj zajednici, odjednom su isti koji su bili protiv centralizacije protiv ove ideje“, upozorio je Stanić.

Govoreći o odgovornosti rukovodilaca zdravstvenih ustanova, Stanić je rekao da je formirao komisiju za Klinički centar Banjaluka koja će utvrditi broj i strukturu zaposlenih i ugovorene plate, te podnio zahtjev da se provjere plate u domovima zdravlja, ali da svoj posao moraju da rade i inspekcijski i drugi organi.

“Odgovornost kod Kliničkog centra je kompletno naša, međutim kod domova zdravlja odgovornost je i na lokalnoj zajednici“, napomenuo je Stanić.

On je rekao da će se kod izrade ugovora Fonda za ovu godinu morati utvrditi za koje usluge su osposobljene zdravstvene ustanove, jer su ugovarane pojedine usluge a nisu bile obavljane, da bi neki domovi zdravlja dobili novac da prežive, za šta cijenu plaćaju stanovnici tih opština.

Prema njegovom mišljenju, sredstva od participacija nisu pod dovoljnom kontrolom, zbog čega će se raditi i na provjerama tog segmenta, ali će se prvo potražiti rezerve unutar sistema, dok je eventualno plaćanje participacije na godišnjem nivou stvar odluke Fonda i sada nije njegov prioritet.

Stanić je za naredni period najavio i razgovore sa resornim ministarstvom Srbije kako bi se korigovale cijene usluga korisnicima iz Republike Srpske u Srbiji i da bi one bile bliže cijenama fonda u Srbiji.

On je zadovoljan radom i opremom stanica hitne pomoći u Gradišci, Laktašima i Banjaluci koje je posjetio protekle noći.

Direktor Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske Darko Tomaš rekao je da je okvirna cifra finansijskog plana Fonda oko 600 miliona KM i da će nakon usvajanja finansijskog plana uslijediti potpisivanje ugovora sa zdravstvenim ustanovama, ali samo za usluge za koje su osposobljene.

On je precizirao da prijedlog mjera Fonda, koji će do kraja sedmice biti upućen Ministarstvu i Vladi, podrazumijeva konsolidaciju stanja u samom Fondu i stvaranje uslova za uštede na svim stavkama troškova, zatim smanjenje troškova u zdravstvenim ustanovama i iznalaženje dodatnih izvora finansiranja.

Predsjednik Sindikata zdravstva i socijalne zaštite Milenko Granulić upozorio je da finansijski plan Fonda zdravstvenog osiguranja ne može biti manji od 600 do 650 miliona KM za njegov opstanak, što će tražiti i od predsjednika Vlade i predsjednika Republike i naglasio da Sindikat daje punu podršku resornom ministru i direktoru Fonda u njihovim aktivnostima, dok su u interesu zaposlenih u zdravstvu.

On je zatražio od ministra da pokrene pitanje odgovornosti ljudi koji su vodili zdravstvene ustanove i godinama stvarali “minus”, pri čemu za domove zdravlja odgovornost snose i lokalne zajednice, dok za bolnice i kliničke centre odgovornost snosi Vlada.

“Veliki problem jeste što se Ministarstvu pošalju platne liste, a drugo se isplaćuje, jer i sad imamo direktora koji su prošli mjesec uzeli više od 5.000 KM plate“, rekao je Granulić i naveo primjer Doma zdravlja Gacko, čiji je direktor nedavno smijenjen.

Granulić je ukazao i na veliki teret prijema radnika u zdravstvenom sistemu, kao i na podatak da neuplaćeni doprinosi za zdravstvo iznose 48,1 milion KM.

On je naveo i da je granski sindikat predložio određena rješenja za tematsku sjednicu Vlade o stanju u zdravstvu, uz napomenu da stopa doprinosa mora biti ista za sve – zaposlene, nezaposlene i penzionere, kao i da lokalne zajednice moraju unijeti pet odsto svojih budžetskih sredstava u zdravstveni sistem, što je podržalo i nekoliko načelnika opština.

Granulić je upozorio da na resornog ministra i direktora Fonda već postoje određeni pritisci, te da će dati određene sugestije ministru u vezi sa ostavkama rukovodilaca zdravstvenih ustanova. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!