Capital.ba

Stambeni krediti i u dinarima

03.12.2011. / 7:40

BEOGRAD, Nekoliko banaka u Srbiji krajem decembra ponudiće građanima stambene kredite u dinarima.

Ovi zajmovi odobravaće se do 30 godina, i što je najvažnije za mnoge podstanare – bez učešća. Bankari još razmatraju kamatnu stopu na stambene dinarske pozajmice, ali će se najvjerovatnije kretati u rasponu od 12 do 13 odsto na godišnjem nivou i biće fiksne.
Za mnoge građane i pored ove kamate koja će biti gotovo dvostruko veća od sadašnjih koje važe za zajmove u evrima, otvara se mogućnost da dođu do svog krova nad glavom, jer će u startu imati manji trošak od 20 odsto za obavezno učešće. Otkada je Narodna banka Srbije uvela obavezno učešće, mnogi se ne upuštaju u stambeni kredit, jer nisu u stanju da obezbjede potreban novac, kao i onaj za prateće troškove.
– Glavni razlog za sve manje korišćenje stambenih zajmova je prije svega u niskom standardu građana, odnosno malim platama, sve većem otpuštanju zaposlenih, kao i zbog sve veće krize – kaže Đorđe Đukić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu. – Uz to, Narodna banka je povećala učešće na 20 odsto, tako da građani sve teže mogu da se upuste u zajam koji će otplaćivati narednih 20 ili 30 godina.
Ministar Dulić traži od NBS da se učešće smanji na pet odsto, a sa druge strane stiže objašnjenje da treba sniziti cijenu kvadrata.
U Ministarstvu kažu da to ne mogu učiniti bilo kakvim aktom, jer cijenu diktira tržište, dok je odluka o obaveznom učešću za stambene kredite u rukama NBS.
– Većina kupaca do kvadrata dolazi putem zajma i ovako visoko učešće i zelenaške kamate dovešće do toga da se građevinska operativa ugasi – kaže za „Novosti“ Goran Rodić, sekretar Udruženja za građevinarstvo u PKS. – Nije realno očekivati da cijena novoizgrađenog kvadrata bude niža, naravno u slučajevima gdje je zarada investitora svedena na 35 do 50 evra po kvadratu kao na primjeru stanova u naselju „Stepa Stepanović“ na Voždovcu. Ali bilo je slučajeva da investitori imaju zaradu i više od 500 evra, pa onda i ne treba da se čude što za stanove ne mogu da nađu kupce.
Kako kaže Rodić, trenutno samo urbanisti i projektanti mogu da snize cijenu kvadrata svojim racionalnim projektnim rješenjima. Projekat treba da se radi tako da u bruto kvadratima što manje prostora odlazi na zajedničke prostorije, a da bude što više korisne površine. Spratnost takođe utiče na cijenu, jer do tri etaže nije potreban lift. Cijenu stanova opterećuje i to što su sada po propisima obavezna garažna mjesta. Ako se projektima predvide tipski stanovi, onda je i cijena niža.
– Da bi cijena kvadrata bila niža, tražili smo da se PDV za repromaterijal svede na najmanju moguću mjeru – ističe Rodić. – Jeftini stanovi trenutno mogu da se grade samo na obodima većih gradova po prodajnim cijenama od oko 800 evra. Veliki udio u cijeni kvadrata imaju razne takse za komunalije i uređenje zemljišta, ali od gradova i komunalnih preduzeća ne treba očekivati da te naknade budu niže. Jer, sav prihod od naknade za uređenje zemljišta i taksi za priključke ide u izgradnju infrastrukture.
Računica
Da bi neko uzeo komercijalni stambeni zajam od 50.000 evra, potrebno je da pripremi oko 15.000 evra ili gotovo trećinu zajma za učešće od 20 odsto i prateće troškove koji prate ovu pozajmicu od obrade zahtjeva do osiguranja i upisa hipoteke. Za ovaj kredit sa ratom od oko 320 evra građanin mora da ima zaradu od minimum 600 evra. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!