Capital.ba

Stagnacija i u Njemačkoj i Francuskoj

04.04.2013. / 13:31

berlinBERLIN, Njemačka privreda je “usporila” skoro do “stagnacije” prošlog mjeseca, dok je u Francuskoj došlo do zastoja privrednog rasta, najgoreg u posljednje četiri godine, navodi se u najnovijem izvještaju londonske kompanije “Markit” o indeksima menadžera nabavke.

Ukupni indeks menadžera nabavke /PMI/, koji obuhvata proizvodni i uslužni sektor evrozone, pao je u martu na 50,6 bodova u Njemačkoj, u odnosu na 53,3 u februaru. Bilo koji broj iznad 50 označava rast, navodi Bi-Bi-Si.

U Francuskoj, taj indeks je 41,9 bodova, što je najgore od marta 2009. godine. Za cijelu evrozonu, indeks je pao na 46,5 bodova sa 47,8 u februaru.

Glavni ekonomista u “Markitu” Kris Vlijamson rekao je da posljednji podaci daju prilično sumornu sliku. “Recesija evrozone se još jednom produbljuje i sve je veća zabrinutost zbog dužničke krize i političke nestabilnosti”, rekao je Vlijamson.

On je izdvojio neriješenu političku situaciju u vezi sa izborima u Italiji kao ključni faktor za sumorne ekonomske parametre evrozone u martu, dok se za april vjeruje da će situacija biti još gora zbog situacije na Kipru.

“Slab učinak Njemačke ukazuje da dosadašnja jedina svijetla tačka postaje tamna”, rekao je Vlijamson.

Nacionalna asocijacija menadžera kupovine /NAPM/, koja se naziva institut upravljanja snabdijevanjem, jednom mjesečno izlaže indeks nacionalnih uslova proizvodnje.

Taj indeks se sastoji od podataka o novim narudžbinama, proizvodnji, vremenu snabdijevanja, zalihama, inventara zaposlenosti i porudžbinama za uvoz i izvoz. Podijeljen je na proizvodnu i neproizvodnu grupu.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!