Capital.ba

Šta donosi Budžet i Ekonomska politika RS za 2012.

09.11.2011. / 12:32

BANJALUKA, U opticaju su dvije varijante Budžeta RS za 2012. godinu. U dogovoru predsjednika RS sa premijerom i najvažnijim ministrima utvrđen je raspon u kojem se mora kretati okvir Budžeta za sledeću godinu, saznaje CAPITAL. Manji maksimalno do pet odsto ili veći do 100 miliona KM od ovogodišnjeg rebalansiranog Budžeta.

Sve zavisi od konačno usvojene verzije dva važna Zakona o penzijsko invalidskom osiguranju i Zakona o pravima boraca, ali i od sposobnosti premijera i ministra finansija da ubijede kolege i socijalne partnere da još stegnu kajiš.

Nedavnim rebalansom Budžeta za 2010. godinu Vlada je ispleglala troškove, ali i “podigla ljestvicu”. Usvajanja manjeg budžeta od ovogodišnjeg je politički i psihološki nepopularan potez. Ako projektuje veći budžetski okvir, moraće se ići na dodatno zaduženje.

Stolice su se usijala od borbe ko će dobiti koliko novca, ali ne samo u Vladi. Budžet se kroji i u Palati Republike, gdje traju višednevni razgovori. Ministar rada i boračko-invalidske zaštitet rekao je da su u toku pregovori i da će do petka (11. novembra) Vlada usvojiti Nacrt Budžeta i uputiti Narodnoj skupštini.

Zahtjevi
Prije Skupštine Nacrt hoće da vide sindikati i poslodavci. Lista njihovi želja i zahtjeva je duga. Uz Budžet na stolu je i drugi najvažniji strateški dokument “Ekonomska politika za 2012.”.
Privreda traži i očekuje rasterećenje, smatrajući da su već podnijeli veliki teret krize. U Budžetu i Ekonomskoj polici hoće da vide smanjene poreza, svjesni da je bitka za stare doprinose izgubljena. “Privrednici su svjesni da je povećanje doprinosa neophodno za stabilizaciju fondova, ali ono šta tražimo i očekujemo je smanjenje uvećanih poreza na dohodak i vraćanje neoporezivog dijela plate. Takođe tražimo više sredstava u budžetu za podsticaj izvozu“, kaže Pero Ćorić iz Privredne komore.

Privrednici traže i izmjena Zakona o radu, ali Vlada svjesna da sindikati imaju radikalno suprotne stavove od poslodavaca, još nije spremna otvarati tu Pandorinu kutiju, posebno pored postojećih mučnih izmjena Zakona o PIO i Zakona o pravima boraca. Ipak u Ekonomskoj politici najaviće tu mogućnosti, ali i prepisati stare ciljeve: veći privredni rast, borba protiv korupcije i socijalna stabilnosti, borba za očuvanje radnih mjesta, podrška privredi i poljoprivredi itd.

Obećava premijer RS Aleksandar Džombić da će nakon usvajanja Nacrt budžeta i Ekonomske politike biti na raspolaganju mjesec dana za razgovore sa socijalnim partnerima, koje najviše brinu najavljene restriktivnije mjere štednje. U Privrednu komoru, kaže premijer ići ćemo ako treba nekoliko puta. Dobra praksa uspostavljena prošle godine, ali od koje je privrednicima ostao gorak ukus. Prodali su im veća opterećenja za veće podsticaje, koje su poslije smanjili sa 20 na 15 miliona KM, a uz to, još ih nisu ni dobili.

Siniša Vukelić

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Šta donosi Budžet i Ekonomska politika RS za 2012.

    1. onill

      ti bas znas sta donosi…idi pred nestro i mitinguj na cijenu goriva…

    2. direktor

      Budzet za sledecu godinu donosi “stezanje kajiša” nekom oko stomaka, a nekom oko vrata.