Capital.ba

Srpska u proizvodnji sjemena učestvuje svega pet odsto

07.06.2016. / 15:11

Бањалука -  "Дани поља стрних жита" -BANJALUKA, Ministar nauke i tehnologije Republike Srpske Jasmin Komić otvorio je danas u Banjaluci manifestaciju “Dani polja strnih žita” na kojoj su predstavljeni rezultati naučnoistraživačkog rada i sortimenata strnih žita Poljoprivrednog instituta Srpske.

Komić je rekao da su najprepoznatljiviji rezultati istraživačkog rada ove institucije stvaranje vlastitog sortimenta strnih žita, kao jedine takve poljoprivredne institucije u BiH.

On je ocijenio da Srpska ima povoljne uslove za poljoprivrednu proizvodnju, odnosno proizvodnju zdrave hrane kao resursa koji je ograničen, jer su procjene da su u svijetu prehrambeni kapaciteti za osam do deset milijardi stanovnika.

“Ljudska populacija se ubrzano uvećava, kao i potrošnja hrane i vode. Dnevno je u svijetu potrebno pripremiti oko 22 milijarde obroka”, rekao je Komić.

Pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Boris Pašalić rekao je da Srpska uvozi mnogo sjemena, te da je potrebno jačati domaće ustanove koje ih proizvode.

“Uvozimo uglavnom sorte iz Srbije, Hrvatske, Mađarske i Austrije. Uvozimo mnogo i strnih žita, te smo tokom 2014/2015. godine uvezli pšenice u vrijednosti od 50 miliona KM”, rekao je Pašalić.

On je istakao da su domaći prinosi skromni i iznose u prosjeku od tri do četiri tone po hektaru, te ocijenio da su ovogodišnji usjevi dobri zbog čega se očekuju prinosi veći od prosječnih.

Direktor Poljoprivrednog instituta Republike Srpske Vojislav Trkulja rekao je da su predstavljene nove sorte tritikalea, pšenice, raži, zobi, ječma, a koje postižu izuzetno dobre prinose u domaćim agroekološkim uslovima.

On je naveo da Institut ima ukupno 43 vlastite sorte strnih žita, krmnog i industrijskog bilja, povrća, kao i hibride kukuruza.

“Do sada je u Institutu stvoreno 12 sorti pšenice, po dvije sorte ječma i tritikalea, po jedna sorta raži i zobi, deset hibrida kukuruza, po četiri sorte soje i lucerke i drugo”, naveo je Trkulja.

Dekan Poljoprivrednog fakulteta u Banjaluci Nikola Mićić ukazao je da Republika Srpska godišnje uvozi sjemena u vrijednosti od 80 do 100 miliona KM, a BiH hrane u vrijednosti dvije milijarde KM godišnje.

“Republika Srpska u proizvodnji sjemenskog materijala učestvuje svega pet odsto. Sa stanovišta reprodukcionog materijala, genetike, potpuno smo neodrživi”, upozorio je Mićić i zaključio da treba poboljšati razvoj poljoprivrede, sa više ulaganja.

Rektor banjalučkog Univerziteta Milan Mataruga pozvao je zaposlene u Poljoprivrednom institutu, posebno istraživače, na punu saradnju sa Univerzitetom, a prije svega Poljoprivrednim fakultetom. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!