Capital.ba

Srpska guši istorijski potencijal banjalučke industrije igara na sreću

26.05.2021. / 9:49

BANJALUKA – Grad Banjaluka imala je pionirsku ulogu u procesu nastanka industrije igara na sreću. Još 80-ih i 90-ih godina prošlog vijeka grad na Vrbasu bio je jedan od najistaknutijih evropskih centara hardverskog i softverskog razvoja inovativnih elektronskih oblika igara na sreću i to sve u vrijeme u kojem su sadašnji svjetski lideri industrije još bili u povoju ili nisu čak ni postojali.

UPIS

FOTO: Pixabay

Iz novoosnovanog Udruženja priređivača igara na sreću u Republici Srpskoj (UPIS RS) kažu kako je na tim temeljima i nakon rata ova industrija nastavila da živi i da se razvija, da bi se danas, umjesto napretka i inovacija suočila sa velikim problemima.

Naime, zahvaljujući znanju, viziji i kreativnosti banjalučkih inženjera i programera zaposlenih u Holdingu “Čajavec”, “Kosmosu”, “Jelsingradu”, “RRT-u Čajavec”, “Univerzalu” i još nekim preduzećima, na više banjalučkih lokacija istovremeno započet je razvoj novih elektronskih uredaja za igre na sreću.

Prije tri decenije u Banjaluci je pokrenuta veoma uspješna izrada hardverskih komponenti i softvera za automate igara na sreću, kao i izrada hardverskih komponenti i softverskih programa za lutrijske igre kojima pripada i klasična tombola.

S obzirom na uspješan početak proizvodnje, ukazala se savršena prilika za uspostavljanje modernog i uređenog sistema organizovanja igara na sreću, koje će biti pokretač novog zapošljavanja i razvoja drugih privrednih grana.

Svi potrebni preduslovi za to su već bili stvoreni. Banjaluka je imala izuzetan stručni kadar, svu potrebnu opremu, programe i alate, kao i projekte za dalji rad, ali počeo je rat i u najvećoj mjeri poremetio tadašnje planove”, kažu u UPIS-u.

Iako je rat mnogo toga poremetio, početkom ovog vijeka došlo je do novog zamaha u oblasti industrije igara na sreću u Republici Srpskoj.

Malo je poznato da pojedine banjalučke firme poput kompanije “Elas Metalexpert“ ostvaruju izuzetan uspjeh čak i na globalnom planu. Hardverske proizvode “Elasa” danas koriste svjetski lideri u priređivanju igara na sreću. Izradom softvera za kladionice i automat-klubove izuzetno se uspješno bavi banjalučka kompanija “Alea Control”.

Na temelju znanja, stručnosti i tradicije, saradnju i partnerski odnos sa najvećim svjetskim priređivacima igara na sreću je uspostavilo još nekoliko banjalučkih firmi.

Umjesto podsticaja razvoju, dobili zakonske prepreke
UPIS

FOTO: Pixabay

U “UPIS”-u smatraju kako taj uspjeh dokazuje da Banjaluka i Republika Srpska imaju sve potrebne resurse za napredak u izvozu visokokvalitetnih hardverskih komponenti i softvera i dalji razvoj industrije igara na sreću.

Međutim, kako tvrde, vlast u Republici Srpskoj novousvojenim Zakonom o igrama na sreću guši ogroman potencijal industrije igara na sreću koju, iz nepoznatog razloga, doživljavaju kao trn u oku.

Podsjećaju da Zakon koji je usvojen bez bilo kakve stručne rasprave i učešća priređivača i proizvođača iz ove sfere kao da je kreiran za podsticanje stvaranja monopola u ovoj oblasti koji bi kontrolisao neko sa strane.

Umjesto podrške razvoju industrije koja zapošljava kadar najrazličitijih profila, od visokoobrazovanih stručnjaka, zanatskih majstora i uslužnih radnika do vozača i čistača, koja angažuje cijeli lanac dobavljača i izvozi svoje hardverske i softverske proizvode vlasti su donijele Zakon o igrama na sreću koji guši domaći potencijal u ovoj oblasti i ne služi na dobrobit društvu i državi”, kažu u UPIS-u.

Prema njihovoj ocjeni, za razliku od aktuelne vlasti u Srpskoj, vlasti bivše Jugoslavije su ispoljavale mnogo više mudrosti i kreativnosti jer su igre na sreću organizovali u cilju razvoja turizma i povećanja prihoda pružanjem dodatnih usluga zabave stranim gostima.

Podsjećaju kako je još 60-ih godina prošlog vijeka preporuka vlasti bila da svi istaknutiji hoteli u primorju, na planinama i u većim gradovima, u kojima su odsijedali i strani gosti, imaju kazina u kojima se priređuju igre na sreću.

Tako na primjer Nova Gorica u Sloveniji danas ima jednu od najvećih i najmodernijih kockarnica u Evropi, koja je strateški smještena u blizini italijanske granice, a izrasla je upravo na tradiciji započetoj prije oko 60 godina.

Kažu kako tvrdnje da priređivači igara na sreću podstiču kocku i kvare društvo nisu tačne, te da je riječ o stereotipima.

Udruženi priređivači igara na sreću u Republici Srpskoj su glavni zagovornici dobro osmišljenih društvenih kampanja s ciljem prevencije kocke i promocije organizovanja igara na sreću kao zabave po standardima i propisima Evropske Unije, te strogo utvrđenim domaćim pravilima i pod budnom kontrolom koja sprečava svako zastranjivanje. Sve zajedno trebalo bi istovremeno da garantuje i egzistenciju zaposlenima u industriji i njihovim porodicama”, tvrde oni.

Podsjećamo, krajem marta ove godine došlo je do formiranja Udruženja priređivača igara na sreću u Republici Srpskoj. Udruzenje od starta okuplja vise od 90 odsto priređivača što prema ocjeni osnivača govori o jedinstvu u ovoj oblasti i čvrstoj namjeri da se industrija igara na sreću organizuje profesionalno, transparentno i na dobrobit cijelog društva.

Ostaje nada da će vlasti Republike Srpske napokon prepoznati priređivače igara na sreću i proizvođače opreme, uređaja i softvera za igre na sreću kao odgovorne partnere posvećene poslu i ekonomskom razvoju, koji i u sadašnjim otežanim okolnostima ispunjavaju apsolutno sve svoje obaveze prema zaposlenima, društvu i državi”, zaključili su u UPIS-u.

CAPITAL: D.T.

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!