Capital.ba

Srebrenica: Japanski projekti najkorisniji i najotvoreniji

04.02.2016. / 16:50

srebrenicaSREBRENICA, Načelnici opština Srebrenica Ćamil Duraković, Rogatica Tomislav Puhalac i Bratunac Nedeljko Mlađenović ocijenili su danas u razgovoru sa direktorom Japanske agencije za međunarodni razvoj /Džajka/ Asuši Hanatanijem da su projekti koje realizuje ova organizacija najtransparentniji i najkorisniji za ove opštine u odnosu na projekte drugih međunarodnih organizacija.

Oni su istakli da ti projekti daju konkretne rezultate u razvoju sela i pomirenja stanovništva i da su oni vidljivi.

Hanatani je rekao da je došao na Balkan da se uvjeri u rezultate japanskih projekata koji se sprovode na ovom području i da je zadovoljan ocjenom načelnika ove tri opštine da ti projekti doprinose pomirenju i ruralnom razvoju na ovom prostoru.

“Sagovornici su me ohrabrili i uvjerili da su postignuti zavidni rezultati u ruralnom razvoju zahvaljujući našim sredstvima i stručnjacima i nakon povratka u Tokio sagledaćemo prijedloge koji su nam predstavljeni za dalju podršku i saradnju sa ovim opštinama”, rekao je Hanatani.

Duraković je rekao da je rad “Džajke” potpuno javan i da njeni projekti doprinose izgradnji suživota i ruralnom razvoju, a posebno poljoprivrednom razvoju i izgradnji lokalnih vodovoda i infrastrukture.

Puhalac je ocijenio da je za opštinu Rogatica najznačajniji projekat koji realizuje u partnerstvu sa “Džajkom” u odnosu na sve dosadašnje projekte koje je ova opština realizovala sa međunarodnim organizacijama.

“Njihov način rada i znanje koje prenose na naše poljoprivrednike su dragocjeni, izuzetno značajni i za kratko vrijeme počinju donositi konkretne rezultate i korist za korisnike projekata i zbog toga privlače interesovanje stanovništva”, rekao je Puhalac novinarima.

On je naglasio da su, zahvaljujući radu japanskih stručnjaka na terenu, mnogi stanovnici odlučili da se počnu intenzivnije baviti poljoprivredom, jer su uvidjeli da postoji način da se od te djelatnosti može ostvariti pristojna egzistencija, ističući da očekuje da će ta saradnja biti nastavljena i nakon ove godine kada se završava aktuelni projekat “Džajke” u ove tri opštine.

Bratunački načelnik Mlađenović rekao je da su Hanatanija upoznali sa potrebama koje bi u narednom periodu uz japansku pomoć mogle realizovati ove opštine i predložili nastavak saradnje.

“Više od 500 porodica u bratunačkoj opštini ima direktnu korist od japanskih projekata i podrške koju su dobile, a još 300 je obuhvaćeno projektom u oblasti malinarstva od čega će u ovoj i narednim godinama imati korist”, kaže Mlađenović.

On je istakao da je japanska podrška razvoju malinarstva u ovoj opštini izuzetno značajna jer se u toj oblasti otvaraju najjeftinija radna mjesta i omogućava samozapošljavanje ljudi na selu na svojim imanjima.

“Na jednom dunumu maline zaradi se godišnje oko 6.000 KM. Sa tri dunuma se ostvari prihod za godišnje potrebe višečlane porodice i mi želimo povećavati broj uzgajivača i površine zasađene ovom kulturom”, ističe Mlađenović.

On je precizirao da su prošle godine malinari u Bratuncu ostvarili prihod od oko 15 miliona maraka, a da je cilj da se površine pod malinama i prihodi udvostruče za naredne tri godine. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!