Capital.ba

Srbija: Za sedam mjeseci ostvaren suficit od 22 milijarde dinara

05.08.2016. / 15:04

BEOGRAD, Srbija je za prvih sedam mjeseci ove godine ostvarila suficit od 22 milijarde dinara (170 miliona evra), što obara učešće javnog duga u BDP-u na oko 70 procenata.pare-dinari-novac-1328585176-42087

U prvih sedam mjeseci prihodi su bili veći 22,8 milijarde dinara, a rashodi niži 3,8 odsto od planiranih. Poreski prihodi su iznosili 54,7 milijarde dinara, neporeski su bili 18,7 milijardi, a veći su prije svega zbog bolje naplate akciza i carina. Da bi u avgustu suficit mogao biti i veći najavio je i mandatar za sastav srpske vlade Aleksandar Vučić, tvrdeći da se u ovom mjesecu očekuju da republička kasa ima suficit veći od 40 milijardi dinara.

Tome će, kako je naglasio, doprinijeti i državna preduzeća poput „Telekoma”, EPS-a i EMS-a, čije će uplate u budžet stići tokom ovog mjeseca.

Da su njegove procjene tačne već je potvrdio „Telekom Srbija”, koji je ovih dana u srpski budžet uplatio čak 8,9 milijardi dinara.

EPS bi tokom avgusta u budžet trebalo da uplati najmanje 5,5 milijardi dinara, s obzirom na to da je na kraju prošle godine ostvario dobit od 11 milijardi dinara. Ta kompanija uplatila je u budžet i dodatnu milijardu dinara po osnovu izmirenja obaveza prema Pariskom klubu povjerilaca.

Ukupna dobit „Elektromreža Srbije” iznosi oko 2,8 milijarde dinara, a koliko će tačno od te sume biti uplaćeno u budžetsku kasu, odrediće vlada Srbije.

Zakonski rok da javna preduzeća uplate dobit u republički budžet ističe 30. novembra, ali je deo njih odlučio da to učini tokom ovog mjeseca.

Ostala republička javna preduzeća već su uplatila dobit u državnu kasu, a bilo je i onih koja nisu imala šta da uplate jer su poslovala s gubicima.

Svakako je i poslovanje javnih preduzeća tokom prošle godine i u prvoj polovini ove bilo bolje nego prethodnih i malo je onih koji su zabilježili gubitke.

Da će neporeski prihodi, odnosno uplate javnih preduzeća ove godine premašiti plan, predvideo je i Fiskalni savjet Srbije, koji je u poslednjem izvještaju tvrdio da će ti prihodi nadmašiti plan najmanje 15 milijardi dinara.

No, Fiskalni savjet smatra lošim upravo to što javna preduzeća uplaćuju u republički budžet ogroman novac jer to može za posljedicu imati njihovo pretjerano finansijsko iscrpljivanje. B92

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!