Capital.ba

Srbija u Kinu izvozi 40 puta manje nego u Crnu Goru

18.06.2016. / 8:10

kina-srbija-jpg_660x330BEOGRAD, U žiži posjete kineskog presjednika Srbiji jesu ekonomski odnosi dvije zemlje. Na stolu će se naći više od 20 važnih međudržavnih sporazuma, među kojima je i Deklaracija o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu.

Iako brojke pokazuju da ekonomski odnosi Kine i Srbije zaostaju za političkim, ekonomisti su saglasni da Srbija ima šansu i da ova posjeta otvara vrata tržišta jedne od najvećih ekonomskih sila svijeta.

Za razliku od prijateljskih odnosa “jakih kao kineski zid”, kako tvrdi predsjednik Srbije Tomislav Nikolić, u ekonomskim je jaz daleko veći.

Srbija je u 2015. godini u Kinu izvezla robu u vrijednosti od 18,52 miliona evra. Najviše se izvozilo drvo, djelovi za mašine i pumpe za grijne sisteme. Uvoz je dostigao sumu od 1,38 milijardi evra, a iz Kine na tržište Srbije najviše je uvezeno telefona za bežične sisteme i digitalnih portabl-mašina.

Koliko je taj izvoz mali, može samo da nagovjesti podatak da Srbija u susjednu Crnu Goru i daleko manje tržište izvozi i do 40 puta više.

“Kina već odavno sa zemljama zapadne Evrope ima razvijenu robnu razmenu i investicije koje poslednjih nekih par godina sada prvi put idu iz Kine ka Evropi. A ovaj novi mehanizam i saradnja sa 16+1 zemalja Srbija treba da iskoristi i koristila je do sada uglavnom za sprovođenje različitih projekata u infrastrukturi i energetici, a nadamo se sada po potpisivanju i preuzimanju Železare od kineskog Hestila i novim investicijama“, navodi Nikola Janković iz Privredne komore Srbije.

Profesor Ekonomskog fakulteta Slobodan Aćimović kaže da su kineske investicije za Srbiju razvojna šansa:

“Pošto imamo kuću nasred puta, onda tu kuću treba da iskoristimo i da probamo da naplatimo razne tranzite – biće tu roba koje će putovati kroz ruku Pirej, koju su kupili Kinezi i Solun, dakle sasvim je logično da treba očekivati revitalizaciju srpskih pruga i puteva. Ali, samim tim i različite benefite koje ćemo imati kao tranzitna zemlja na tom putu – ili kako to oni kažu – pojasu ekonomije“, kaže Aćimović.

Na programu posjete predsednika Kine Si Đinpinga treći dan je rezervisan za odlazak u Smederevo i obilazak Željezare koja je od nedavno u rukama kineskog Hestila. Mediji su taj dan – obilježili kao “krunu” ove istorijske posjete. N1

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!