Capital.ba

Srbija u BiH izvezla 654 miliona dolara

03.08.2008. / 7:49

BEOGRAD, U prvoj polovini ove godine srbijanska privreda izvezla je najviše robe u Crnu Goru – za 671 milion dolara, pokazuju analize Republičkog zavoda za statistiku. Na drugom mjestu je izvoz u Bosnu i Hercegovinu, u koju je izvezeno robe u vrijednosti 654 miliona dolara, a na trećem je Italija, gde vrijednost izvoza iznosi 621 milion dolara.
 Istovremeno, Srbija je najveći uvoz imala iz Rusije, vrijedan 1,88 milijardi dolara, zatim iz Nemačke 1,46 milijardi dolara i Italije 1,7 miliona dolara.
 Spoljnotrgovinska robna razmjena bila je najveća sa članicama Evropske unije, sa kojom je ostavreno više od polovine ukupne razmene.
 Suficit u razmjeni ostvaren je sa bivšim jugoslovenskim republikama – BiH, Crnom Gorom i Makedonijom.
 Najveći deficit je u trgovini s Rusijom, zbog uvoza energenata, prije svega, nafte i gasa,kao i zbog toga što naši izvoznici nisu dovoljno koristili Bilateralni sporazuma o slobodnoj trgovini. Ipak izvoz u Rusiju rastao je brže od uvoza, povećan je za 69 odsto u odnosu na isti period lane, dok je uvoz porastao za 58 odsto.
 Procentualno, izvoz je najviše povećan u Slovačku, za 212 odsto, mada je i dalje nizak, varednost mu je 36 miliona dolara. Izvoz je znatno smanjen na tržište SAD – za 28 odsto, dok je uvoz iz te zemlje povećan za 60 odsto.
 U afričke zemlje Srbija je povećala izvoz za 44 odsto, a uvoz za 35, ali je ipak vrijednost uvoza ubola veća od izvoza, iznosila je 64,4 miliona dolara.
 U prvom polugodištu Srbija je najviše izvozila gvožđe i čelik, obojene metale, odeću i metalne proizvode, a uvozili naftu i naftne derivate, drumska vozila, prirodni gas, gvožđe i čelik i industrijske mašine za opštu upotrebu.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!