Capital.ba

Srbija s privatnim partnerima gradi skladište nafte

29.10.2016. / 15:34

BEOGRAD, Ministarstvo energetike započelo je projekat javno-privatnog partnerstva, kojim će biti pozvana najveća skladišta nafte i veliki naftni giganti. Da zajedno sa državom izgrade skladište nafte vrijedno 500 miliona evra. nafta-123-718x446

U skladištima na državnim zalihama Srbija ima oko 50.000 tona ekvivalentne nafte, što je deset puta manje od propisa EU, koji nalažu da do 2023. godine obezbedimo 500.000 tona. Ipak, Ministarstvo rudarstva i energetike je u oktobru objavilo konkurs za uslugu savetnika za javno-privatno partnerstvo za izgradnju skladišta za obavezne rezerve energenata. Ovo je prvi korak u započinjanju posla, a zadatak savetnika jeste da utvrdi pod kojim uslovima i u kom odnosu je potrebno podići pogon. Konkurs traje do 14. novembra.

– Vlada Srbije je letos usvojila Uredbu o planu i kriterijumima nabavki za formiranje obaveznih rezerva nafte, koja nalaže da država izgradi skladište naftnih derivata kako bi se smanjila neizvesnost u snabdevanju – kaže Tomislav Mićović iz Udruženja naftnih kompanija Srbije.

Zalihe se koriste u ekstremnim i vanrednim situacijama, poput zemljotresa, opadanja nivoa reka i sprečavanja rečnog saobraćaja.

Drzava kupuje rezerve od naknade koju na svaki litar goriva plaćaju proizvođači i preprodavci – 2,6 odsto po litru na benzin i dizel. Kada se doda PDV, naknada iznosi 3,12 dinara po litru na gorivo.

Ideja cjelokupnog projekta, koji je vrijedan pola milijarde evra jeste da država pronađe privatnog parnera i da zajedno sa njim podigne novo skladište ili pak proširi prostor u već postojećem.

U tom slučaju, posao bi bio još povoljniji, jer ne bi moralo da se čeka na brojne dozvole. Za taj novac, skladište bi moglo da se opremi i napuni potrebnim zalihama energenata.

Među potencijalnim “igračima” u ovom velikom poslu, kapacitete imaju skladište “Nafta hema” u Sremskim Karlovcima, zatim terminal sa više vlasnika u Smederevu.

Ovo postrojenje je sada privatno, a počelo je da ga gradi AD “Nafta”, koja je kasnije izašla iz posla. Svoje uslove bi mogle da ponude i velike naftne kompanije, puput NIS i “Lukoila. Večernje novosti

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!