Capital.ba

Srbija prodaje Bugarskoj vojne avione?

29.09.2019. / 8:00

SOFIJA, Ministarstvo odbrane Bugarske pokrenulo je 9. septembra postupak javne nabavke četiri laka elisna školsko-trenažna aviona.

Kako navodi specijalizovani portal “TangoSix”, ugovor koji je procijenjen na oko 1,4 miliona dolara bez PDV-a, uključuje isporuku do četiri aviona, vazduhoplovnu opremu, kompletan set alata i opreme za zemaljsko opsluživanje aviona, kontrolno-mjernu opremu, tehničku i operativnu dokumentaciju kao i obuku do četiri pilota instruktora i do 10 pripadnika vazduhoplovno-tehničke službe.

Rok za podnošenje ponuda je 16. oktobar a čitav ugovor mora da se ispuni u roku od 24 mjeseca od njegovog potpisivanja.

Tehnički zahtjevi za avion podrazumijevaju da se može koristiti za početnu dnevnu i noćnu obuku kao i za obuku za instrumentalno letenje (IFR, mora biti u stanju da ispuni osnovne elemente složenog pilotiranja i da pripada kategoriji akrobatskog aviona koji zadovoljava EASA standarde CS-23 i FAR23 ili njihove ekvivalente.

Avion mora biti elisni, može biti sa uvlačećim ili neuvlačećim stajnim trapom, može biti izrađen od metala ili kompozitnih materijala, moda imati masu do 1500 kg, najveću maksimalnu brzinu ne manju od 230 km/h, da ima eksploataciono opterećenje od +6/-3 G, da bude opremljen sa tzv. “staklenim kokpitom”, da ima navigacione sisteme VOR/ILS/DME, transponder Mod S.

Interesantno je da je autor teksta na bugarskom portalu, u nabrajanju mogućih kandidata spomenuo i srpski školski avion Utva Lasta-95 koga, kako je naveo, koristi Ratno vazduhoplovstvo Srbije i Iraka i koji ispunjava zahtjeve.

Prethodno je navedeno i da vazduhoplov ne mora biti proizveden u državi koja je članica NATO i EU, pa je stoga spisak potencijalnih učesnika na tenderu veoma širok.

Od drugih aviona koji se ne proizvode NATO ili EU državi spomenut je pakistanski MFI-17 Mushshak koji je vrlo popularan u islamskim zemljama a koji je zasnovan na švedskom avionu SAAB Supporter.

Od drugih aviona čije karakteristike takođe odgovaraju zadatim zahtjevima tu su italijanski Leonardo SF-260, češki Zlin Z-242 i njemački Grob G 120A, svi ovi avioni su popularno i široko upotrebljavano sredstvo za obuku.

Zanimljivo da je teoretski moguće učešće i aviona FC-4 (M540-Aldo) koga je konstruisao bugarski vazduhoplovni inženjer Aleksandar Marinosjan.

Aeropres podsjeća da je ideja za nabavku lakih školsko-trenažnih aviona za RV Bugarske dostara stara i u vazduhoplovnim snagama postoji još od vremena kada je komandant RV-a bio general Konstantin Popov (period 2011-2014.).

Ovakvi avioni, koji imaju mnogo niže troškove korišćenja od PC-9M, namijenjeni su za početni obuku, i prema podacima do kojih su došli u bugarskim vojno-vazduhoplovnim snagama, to će smanjiti troškove do 10 puta zbog male potrošnje goriva i potrošnog materijala kao i jednostavne i jeftine tehničke podrške. N.N./Nezavisne

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!