Capital.ba

Srbija odbija novi zakon o GMO

07.12.2015. / 17:06

gmoBEOGRAD, Srbija je uz BiH i Belorusiju jedina zemlja Evrope koja nije članica Svjetske trgovinske organizacije, a osnovni razlog je što odbija da usvoji novi zakon o GMO.

Uslov za STO, ali i za članstvo u EU, jeste uklanjanje otvorene zabrane prometa genetski modifikovanih proizvoda, dok uzgoj može biti i zabranjen, naveo je u razgovoru sa novinarima izvor ministarstva trgovine.

Na skupu o značaju članstva u STO za pristupanje EU rečeno je i da Srbija ima načine da se zaštiti od priliva GMO proizvoda raznim mjerama, poput složenih procedura za registraciju.

Izvor iz Ministarstva trgovine naveo je da Srbija može da uvede visok nivo zaštite poput EU, u kojoj se gaji samo jedna GMO kultura u samo pet zemalja, a mogućnost zvanične zabrane uzgoja iskoristilo je 19 zemalja, od čega 17 na cijeloj teritoriji.

Na pitanje da li je moguće da neka članica STO kojoj je promet GMO značajan traži od Srbije da snizi standarde zaštite, u Ministarstvu trgovine navode da bi Srbija kao zemlja kandidat za članstvo u EU mogla da dobije i pomoć Brisela za rješavanje tog problema.

Kako navodi izvor iz tog ministarstva, Srbiji je na putu ka EU ostalo još da završi pregovore sa Ukrajinom i Brazilom, za šta ima izgleda da će biti okončani bez velikih problema, dok su u pregovorima sa SAD završena razna složena pitanja, ali je za tu zemlju važno usvajanje zakona o GMO.

Pristupanje STO je važno za privlačenje investitora jer pruža predvidljivost i efikasan način rješavanja sporova, a ključni je element i za poglavlje 30 u pregovorima sa EU, u kojem se obrađuju ekonomski odnosi sa inostranstvom, navode predstavnici Isak (ISAC) fonda koji sutra u Beogradu organizuje konferenciju Pristupanje Srbije STO i procesu pregovora sa EU.

Izvještaj sa skrininga za poglavlje 30 još nije javno dostupan, a nije donijeta odluka o tome da li će biti postavljen uslov za njegovo otvaranje.

U Isak fondu navode da je u ovom poglavlju nema mnogo posla kada zemlja pristupi STO, jer pristupanjem usvaja ključne elemente propisa koje primjenjuje EU. Beta

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!