Capital.ba

Srbija: Najveća robna razmjena sa Njemačkom i Italijom

08.01.2016. / 19:59

robna razmjenaBEOGRAD, Srbija je prošle godine izvezla robu u vrijednosti od preko 10 milijardi evra, a najveću robnu razmjenu ostvarila je sa Njemačkom i Italijom.

Iz ministarstva trgovine poručuju da su za pad izvoza u Rusiju odgovorne okolnosti na ruskom tržištu, a kao nove partnere Srbije u 2016-oj godini najavljuju Tursku i Iran.

Bolje nego 2014. godine. Tako se u najkraćem može sumirati spoljnotrgovinska razmjena u prošloj godini, vrijedna gotovo 24 milijarde evra. U novcu lepo zvuči, ali opet je bilo propuštenih šansi. Za blagi skok izvoza najveće zasluge pripadaju Kragujevcu.

“Najtraženiji su i dalje automobili fiat oni jesu izvozili manje nego prošle godine ali su i dalje naš najveći izvoznik”, kaže Nikola Janković iz Privredne komore.

Dakle, prošle godine izvozni brend broj jedan bio je automobil, a visoko mjesto na listi najtraženije robe iz Srbije zauzeli su i oprema za prenos struje, kukuruz, gume i tradicionalno – voće i povrće.

Iza automobila na listi izvoznih proizvoda su oprema za prenos električne energije, kukuruz, putničke gume i voće i povrće.

“Tržište EU je naš glavni partner sa 64 odsto našeg ukupnog izvoza, a onda posle toga CEFTA, to jest zemlje u okruženju. Sa njima imamo i suficit, dok je sa EU u blagi deficit. Ipak, trend je pozitivan”, kaže sagovornik B92.

Najveći obim robne razmjene u 2015. Srbija je biljeležila sa Italijom i Njemačkom. Trgovinske veze u regionu najjače su sa BIH, Rumunijom i Mađarskom, dok su van zone Evropske unije najbliži spoljnotrgovinski partneri Srbije, Kina i Rusija

Glavni izvozni partneri su Italija, Nemačka, BiH, Rumunija i Rusija, a uvozni Njemačka, Italija, Rusija, Kina, i Mađarska.

O ruskom tržištu smo zbog ekonomskih sankcija EU prema toj zemlji čitave 2015. slušali priču o tome da je to najbolja izvozna šansa Srbije.

“Objektivno podaci pokazuju da ne samo da nismo uspjeli, već da je razmjena u značajnoj mjeri pala. Jedino što biljeležimo porast jeste oko 20 odsto prehrambenih proizvoda, dok je ukupno zabiljeležen pad od 30 odsto”, kaže ministar Rasim Ljajić.

Ministar poručuje da nam u spoljnotrgovinskoj razmjeni nedostaje organizovaniji nastup. Srbija će se u 2016. ozbiljno razmišljati i o nekim drugim partnerima.

“Dugo se bavim saradnjom sa Turskom, nikada nije bilo veće interesovanje nego sada. Vidjeće se da li ćemo uspjeti to da iskoristimo”, rekao je Ljajić za B92.

Isto važi i za Iran. Zemlju koju je srpska delegacija posjetila krajem prošle godine, a koja će, pošto joj se odblokiraju sredstva od oko 150 milijardi evra, biti spremna da svoje tržište ponudi i nama. B92

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!