Capital.ba

Srbija lani izvezla 2.700 tona meda

11.02.2021. / 12:44

BEOGRAD – Srbija je prošle godine izvezla 2.701 tonu meda vrijednosti nešto više od 13 miliona evra, što je za 46 odsto više nego 2019. godine, i to najviše u Italiju, Norvešku i Njemačku, saopšteno je iz Privredne komore Srbije (PKS).

vilin med

Foto: Pixabay

Uvoz meda raste za razliku od prethodnih godina, pa je u Srbiju prošle godine stiglo 548 tona meda iz Moldavije, Ukrajine, Grčke i Novog Zelanda.

“Sve veća potražnja meda otvara velike mogućnosti za ozbiljniji razvoj pčelarstva u Srbiji. Tehnologija u pčelarstvu i dalje napreduje u Srbiji što se vidi iz rasta broja košnica po gazdinstvu, a i u izvozu meda na platežna tržišta”, kažu u Udruženju za stočarstvo i preradu stočarskih proizvoda PKS.

Prema Uredbi o raspodjeli podsticaja u poljoprivredi i ruralnom razvoju u 2021, za sve pčelare određeni su podsticaji u iznosu od 800 dinara (6,8 evra) po košnici.

U saopštenju se navodi da Srbija raspolaže prirodnim resursima koji su osnov razvoja pčelarstva, što ukazuje na ogromne potencijale za dalji razvoj ove privredne delatnosti, a do sada je registrovano 90 objekata za pakovanje meda u Srbiji.

Osnivanjem i registracijom sedam objekata za izvoz meda u zemlje EU, navode iz PKS, stekli su se uslovi za veću proizvodnju i izvoz meda.

U 2019. godini Srbija je raspolagala sa 977.000 košnica, što je za sedam odsto više u odnosu na 2018. godine, a procjene pčelarske privrede su da će broj košnica i dalje rasti.

Grupacija za pčelarstvo i proizvodnju meda uputila je ranije dvije inicijative Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije, od kojih se jedna odnosi na izradu strategije razvoja pčelarstva i osnivanje instituta za pčelarstvo.

Druga se odnosi na izradu pravilnika o pčelinjem otrovu, što bi omogućilo legalnu trgovinu i izvoz ovog značajnog proizvoda koji je izuzetno skup na stranim tržištima.

“Pčelari bi na taj način mogli da prebrode kišne godine koje nisu povoljne za sakupljanje meda”, saopšteno je iz PKS.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!