Capital.ba

Srbija je zemlja investicionih mogućnosti

25.11.2013. / 7:35

rasa ristivojevicBEČ, Srbija želi da u svijetu bude prepoznata kao zemlja investicionih mogućnosti, tržišne ekonomije, otvorenih granica, spremna da se na konkurentan načn uključi u evropske i svjetske tokove, rekao  je potpredsjednik Privredne komore Srbje Raša Ristivojević.
On je, u izlaganju na 10. bečkom ekonomskom forumu “Ekonomija kao motor razvoja”, istakao da bez investicija nema održivog ekonomskog razvoja Srbije.

“Bilo da su iz zemlje ili svijeta, one donose kapital i nova radna mjesta, a sa stranim direktnim ulaganjima domaća privreda dobija i savremene tehnologije, moderan menadžemnt i nove izvozne kanale”, objasnio je Ristivojević.

Kako je ukazao, nova srpska Vlada je posvećena podizanju nivoa standarda stanovništva – jačanjem transparentnosti, predvidivosti i stabilnosti privrednog sistema, kao i efikasnosti administracije.

On je naglasio rješenost srpske vlade da uporedo sa mjerama za konsolidaciju javnih finansija, unapređuje i ambijent za poslovanje i investiranje predloženim izmjenama regulative u oblasti planiranja i građenja, radnog zakonodavstva i uslova za završetak procesa privatizacije i restrukturisanja preduzeća, podizanjem efikasnosti sudstva i administracije, od lokalne do državne.

Nosioci ovakvog razvoja, prema njegovim riječima, treba da budu privatni sektor, strane investicije i ifrastrukturni projekti, kao ravnoteža opreznom bankarskom sektoru, koji više priželjkuje postepen razvojni put Srbije, nego jedan nagli zaokret ka budućnosti.

“Zato stalno moramo da podsjećamo da oni u Srbiji imaju četiri puta više sopstvenih izvora kapitala za finansiranje od prosjeka EU i bolje pokazatelje od banaka u Evropi: Srpska privreda, a time i njeni strani partneri, imaju podršku Narodne banke Srbije, koja, pored obećanja makorekononske stabilnosti, tvrdi da banke u Srbiji mogu da finansiraju kvantni skok srpske privrede”, naglasio je on.

Ristivojević je, takođe, ukazao da je sve više srpskih privrednika prisutno sa svojim proizvodima i uslugama na evropskom tržištu i izrazio nadu da će se tako visok trend tražnje održati.

“S druge strane, spremni smo da pružimo svaku vrstu podrške poslovnim ljudima kako iz EZ, tako i iz svijeta, da se aktivnije uključe u privredni život naše zemlje”, dodao je on.

Ristivojević je kazao da su investitori do sada ulagali u razne sektore srpske privrede, navodeći kao primjere energetiku, obojenu metalurgiju, mašinogradnju, hemijsku industriju, turizam i bankarstvo, ali ukazujući da im je interesantan i proces privatizacije i restrukturiranja privrede, koji je u završnoj fazi i očekuje se da će biti okončan do kraja juna iduće godine.

Tempo rasta proizvodnje diktira prerađivačka industrija koja predstavlja dominantan sektor srpske industrije, rekao je on, dođaući da u oblasti poljoprivrede potencijalnim investitorima Srbija može da predloži profitne projekte vrijedne blizu 40 miliona evra, a najinteresantniji su proizvodnja i trgovina voćem, povrćem i ljekovitim biljem, čiji je izvoz gotovo izvjestan na tržištu EU.

“Uz dodatne investicije, izvoz može da se brzo utrostruči. Stočarstvo i organska proizvodnja, takođe, su profitni i interesantni za ulaganja”, rekao je Ristivojević, dodajući da je veliki a neiskorišćeni potencijal i za ulaganje u turizam i građevinarstvo.

Srbija je u Evropi poznata po banjskim lječilištima, prirodnim ljepotama, izvorima ljekovitih voda zdravog prirodnog okruženja, upoznao je on prisutne.

Ristivojević je dalje rekao da je Dunav “naš saobraćajni put prvog reda, ali i žila kucavica za evropsku ekonomiju”.

“U Dunavskom slivu u Srbiji smješteni su izuzetni energetski kapaciteti, sirovine, izvori obnovljive energije, industrijski kapaciteti, transportni i turistički kapaciteti i istorijski lokaliteti. Srbija je prepoznala značajnu razvojnu šansu aktivnim učešćem u implementaciji Dunavske strategije EU”, naglasio je on.

Skupu u Beču prisustvovali su savjetnik predsednika Privredne komore Srbije Zoran Bojović, kao i direktor predstavništva Privredne komore Srbije u Beču Vera Vidović. Novi magazin

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!