Capital.ba

Srbija ima oko 20 odsto svjetskih rezervi litijuma

22.07.2012. / 15:46

BEOGRAD, Srbija raspolaže sa do 20 odsto svjetskih rezervi litijuma, minerala koji se koristi u baterijama i vozilima na električni pogon, procjenjuje firma Ultra Litijum.

 

Strategijom upravljanja mineralima procjenjeno je da bi u Srbiji do 2020. godine moglo da se proizvodi oko 90 odsto evropske i oko 10 odsto svjetske proizvodnje litijuma.

Kanadska kompanija Ultra Litium saopštila je da uskoro počinju geološka istraživanja ruda litijuma i bora u Srbiji.

Ultra Litium u Srbiji preko svoje lokalne firme Ultra Balkans koja je 100 odsto u vlasništvu te kanadske kompanije, istraživaće rude litijuma i bora u obliku novootkrivenog minerala jadarita.

Ultra Litium je dobio sedam dozvola za istraživanje od Ministarstva životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja Srbije koje pokrivaju površinu od 643 kilometara kvadratnih u oblasti Koceljeva, Trnava, te u predjelu istočno od Valjeva, Preljina, Lađevca, Kragujevca i Blace.

Kompanija će početi svoj multidisciplinarni program istraživanja koji uključuje inženjersko-geološko istraživanje terena, mapiranje, geohemijsko uzorkovanje i geofizička istraživanja, navodi se u saopštenju.

Istraživanja u jadarskom basenu kod Loznice već nekoliko godina sprovodi jedna od najvećih svjetskih kompanija u rudarstvu australijska firma Rio Tinto, a procjenjeno je da Jadarski basen sadrži oko 220 miliona tona rude jadarit.

Otvaranje rudnika jadarita u okolini Loznice se očekuje 2014. godine.

Podstaknute dobrim rezultatom istraživanja u jadarskom basenu i druge kompanije istražuju litijum u Srbiji, na oko 15 polja u centralnom i istočnom dijelu Srbije.

Već ima naznake da na još jednom istražnom polju u blizini Mionice i Valjeva može da se pronađe sličan mineral kao u jadarskom basenu, rečeno je u resornom ministarstvu.

Kompanija Ultra Litium bavi se geološkim istraživanjima rude litijuma, bora i ostalih rijetkih metala, a aktivna je u Kanadi i Sjedinjenim Američkim Državama. Njihova očekivanja su da će tražnja za litijumom rasti po dvocifrenoj stopi u narednih 10 godina, odnosno da će u tom periodu porasti do 200 odsto. Tanjug

 

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!