Capital.ba

Srbija druga u Evropi po procentualnom rastu izvoza u dolarima u 2016.

22.05.2017. / 7:35

BEOGRAD, Srbija je na drugom mjestu u Evropi, odmah iza Malte, po procentualnom rastu izvoza u dolarima u 2016. godini.

Najveći doprinos tome je dao izvoz poljoprivrednih proizvoda, izjavio je direktor Udruženja Žita Srbije Vukosav Saković.

Članice Udruženja Žita Srbije izvezle su 3,5 miliona tona robe i najviše doprinele suficitu u spoljnoj trgovini poljoprivrednih proizvoda”, rekao je Saković na tradicionalnom Danu žitara, koji je organizovalo Udruženje “Žita Srbije” u saradnji sa Organizacijom za hranu i poljoprivredu UN (FAO), u okviru 84. Međunarodnog poljoprivrednog sajma u Novom Sadu.

Kada posmatramo Evropu u prethodnoj godini, 14 zemalja zabeležilo je rast izvoza, a izraženo u procentima, Srbija je na drugom mestu, odmah iza Malte”, rekao je Saković, navodi se u zajedničkom saopštenju FAO i “Žita Srbije”.

U svijetu je, kako kaže, samo 68 zemalja u 2016. godini imalo rast izvoza u dolarima, a ako posmatramo rast u odnosu na prethodnu godinu u procentima – Srbija se nalazi na petom mjestu.

Sarađujući sa Organizacijom za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO) i Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) u ovoj godini se trudimo da dodatno poboljšamo tržišni ambijent kako bi rezultati u izvozu bili jos bolji”, istakao je on.

Koordinator FAO i EBRD projekata u Srbiji Miloš Milovanović kaže da je projekat unapređenja izvoza žitarica i uljarica iz Srbije započet početkom godine u saradnji sa “Žita Srbije”, i da EBRD i FAO žele da pomognu u podizanju kapaciteta lokalnih proizvođača i izvoznika, ali i “otvaranju vrata” stranih tržišta na kojima Srbija još uvek nije prisutna sa svojim proizvodima.

Krenuli smo sa predstavljanjem ovog sektora poljoprivrede Srbije na skupu proizvođača žitarica “Black Sea Grain” održanom u aprilu ove godine u Kijevu, a u planu je i nastup na “Global Grain” konferenciji koja će se održati u novembru ove godine u Ženevi”, rekao je Milovanović.  Tanjug

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!