Capital.ba

Srbija: Amerikance interesuje energetska ulaganje

15.10.2007. / 10:38

Nakon nedavne posete ruskog „Gasproma“ i ponude Vladi za ulazak u veliki deo srpske energetike, interesovanje u ovoj oblasti iskazali su i Amerikanci.

Zvaničnici američkog Ministarstva energetike potvrdili su da su američke kompanije zainteresovane za ulaganja u obnovljive izvore energije, a iz „Dženeral elektrika“ najavili su moguće učešće u opremanju i rekonstrukciji toplane-elektrane Novi Sad, projektu vrednom preko više stotina miliona evra.

Na prvom Regionalnom energetskom forumu Centralne i Istočne Evrope u Budimpešti, sa srpskim novinarima razgovarao je Mark Ginsberg, iz kancelarije za obnovljive izvore Ministarstva energetike Sjedinjenih Država. Ginsberg je rekao da su američke kompanije zainteresovane za ulaganja u energetsku budućnost, odnosno obnovljive izvore, ali nije znao da kaže da li možda postoje i neke kompanije koje bi učestvovale u privatizaciji Naftne industrije Srbije.
– Ima dosta kompanija koje interesuje investiranje u obnovljive izvore, naročito vetrogeneratore, biomasu i geotermalne izvore energije. To su najveći kandidati za investiranje u ovaj region – rekao je on i naglasio da SAD trenutno najviše iskorišćavaju snagu vetra zbog velike isplativosti u procesu pravljenja struje.
U ovoj kompaniji, jednoj od najvećih proizvođača opreme za energetska postrojenja, kažu da su zainteresovani za učešće u opremanju Toplane-elektrane Novi Sad.
Ovaj projekat podrazumeva rekonstrukciju postojećeg bloka od 150 megavata, koji bi mogao da se proširi preko 450 megavata, a postoji i informacija o mogućnosti gradnje novog postrojenja od čak 500 megavata. Iako tender za ovo postrojenje još nije raspisan, dvadesetak stranih kompanija iskazalo je interesovanje. TE TO Novi Sad trenutno koristi mazut u svom radu, a nova postrojenja mogla bi biti na gas ili ugalj. Jedan od ozbiljnih konkurenata je i kompanija „Elektrabel“, a direktor za centralnu i istočnu Evropu „Dženeral elektrika“ Rod Kristi objasnio je da će ta kompanija, kao veliki snabdevač „Elektrabela“, najverovatnije učestvovati u opremanju TE TO Novi Sad, ako „Elektrabel“ pobedi. Međutim, Kristi nije isključio ni mogućnost neke vrste kooperacije u gradnji novih blokova u TE TO Novi Sad i dodao je da bi to moglo da se desi ukoliko bi se procenilo da je isplativo. „Elektrabel“ zagovara gasnu turbinu u novom postrojenju, a procenjuje se da bi vrednost investicije mogla da bude između 200 i 400 miliona evra. Inače, „Dženeral elektrik“, kako su nam objasnili, u Srbiji trenutno radi kao savetnik na nekim projektima u vezi sa hidroenergijom i kogeneracijom, ali nisu želeli da otkrivaju detalje.
Osim Amerikanaca, Đorđi Mišonji iz mađarskog MOL-a ponovio je da je ta firma zainteresovana za učešće u privatizaciji NIS-a. On je rekao da potrebno što pre krenuti s privatizacijom srpske naftne kompanije, ali da je teško proceniti da li kašnjenje ovog procesa smanjuje vrednost NIS-a, s obzirom na to da firma nije ponuđena na tržištu. Govoreći o mogućnosti da gasovod „Plavi potok“, o kojem je nedavno bilo reči na sastanku srpske vlade i „Gasproma“, zaobiđe Srbiju, Mošonji je naglasio da nije važno da li će cev proći kroz Srbiju ili Mađarsku, već da je bitno da se obezbedi sigurno snabdevanje.
Regionalni energetski forum Centrale i Istočne Evrope organizovalo je šest Američkih privrednih komora iz Mađarske, Češke, Poljske, Slovačke, Ukrajine i komore EU. Forum su podržale nekolike velike energetske kompanije i organizacije, a pozdravni govor održao je i sam premijer mađarske. Izvor: Blic

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!