Capital.ba

Srbi potroše milione u Grčkoj i Crnoj Gori

08.08.2010. / 11:27

BEOGRAD,  Srpski turisti će u 2010. na putovanjima van granica naše zemlje potrošiti 715 miliona evra, skoro za 30 miliona više nego prošle godine, procjenjuju ekonomisti.
 
Uprkos krizi, inflaciji, nezaposlenosti i padu vrijednosti dinara, srpski turisti potrošiće na odmoru gotovo 30 miliona evra više nego u 2009. godini, u kojoj su stranci na nama zaradili 686 miliona evra.

Kako objašnjava ekonomista Goran Nikolić iz Instituta za ekonomske studije, podaci iz Platnog bilansa Narodne banke Srbije pokazuju da je u prvih šest mjeseci prošle godine potrošeno oko 299 miliona, a ove oko 311 miliona evra, što je rast od 4,2 odsto.

O izbijanju Grčke na prvo mjesto najpoželjnijih destinacija za naše turiste poslje stavljanja Srbije na Belu šengen listu govore i podaci iz posljednjeg istraživanja agencije „Medijum Galup”, koji govore da će ove sezone tamo na odmor otići njih čak 34 odsto. Ipak, ovo istraživanje govori i da se procenat građana koji uopšte nisu planirali ljetovanje ove godine popeo na skoro 70 odsto, u odnosu na recimo 55 odsto u 2007. godini.
“Na osnovu toga možemo da očekujemo da će do kraja 2010. godine na ime turizma građani Srbije potrošiti oko 715 miliona evra”, kaže Nikolić dodajući da se u 2009. godini, a tako je i inače, najviše trošilo u periodu od juna do oktobra.

“Većina tog novca ostane u Grčkoj i Crnoj Gori. Mislim da je Crna Gora po potrošnji čak prva, jer u nju odlazi veliki broj ljudi mimo turističkih agencija. Međutim, i pored toga što se stalno spekuliše koliko su novca na najaktuelnijim destinacijama domaći turisti trošili, precizni podaci o tome ne postoje”, objašnjava Nikolić.

Takođe, nijedna državna ustanova ne bavi se objedinjenom evidencijom broja srpskih turista koji ljetuju u inostranstvu pa, sem procjena konzularnih predstavništava i pojedinih vlasnika turističkih agencija, zvaničnih podataka o njihovom broju nema.

Prema riječima Radisava Stankovića, direktora Nacionalne asocijacije turističkih agencija (Juta), ove godine će na odmor otputovati više od 700.000 građana Srbije.

“Naši turisti su preko agencija članica Jute u više od 50 posto zainteresovani za Grčku. I pored problema kojih tamo ima, štrajkova i nestašice benzina, ipak je to omiljena destinacija. Ono što je zanimljivo jeste da je za Španiju, kada govorimo o putovanjima zakazanim preko agencija, ove godine zainteresovano oko 18 odsto srpskih turista. Tek onda sljede Egipat, Turska, Bugarska i druge destinacije”, kaže Stanković.
On dodaje da preko turističkih agencija, članica Jute, u Hrvatsku ide samo oko jedan odsto turista, a u Crnu Goru tri odsto. On smatra da je putovanja „generalno nešto malo manje nego prošle godine”, ali tvrdi da je naša država tu izuzetak, budući da evropske zemlje bilježe pad između 30 i 40 odsto, a Srbija manje od 10 odsto u odnosu na prošlu godinu.

Kada je o vanpansionskoj potrošnji srpskih turista riječ, Stanković smatra da je ona najveća u Grčkoj, jer se fiksni troškovi naših putnika tamo najčešće završavaju na smještaju i prevozu.

“To nije slučaj kod destinacija kao što su Turska, Egipat i Španija, zato što su obično u pitanju polu ili puni pansioni. U ove tri pomjenute zemlje danas na odmor odlazi onaj sloj građana koji se nekad zvao srednjom klasom, koja je u srećnija vremena putovala po cijelom svijetu. To je možda dobra najava stvaranja nove srednje klase, jer ona je oslonac svega, pa i turizma”, zaključio je naš sagovornik. Politika

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!