Capital.ba

Nezaposlene u Srbiji manje zanima novčana nadoknada sa biroa

19.11.2015. / 17:33

beogradBEOGRAD, Od početka godine do oktobra, nezaposlenima su isplaćene novčane naknade u ukupnom iznosu od oko 12 milijardi dinara.

Uprkos otpuštanjima i riješavanju problema viškova u preduzećima, primjetan je trend smanjivanja broja korisnika te naknade, kažu u Nacionalnoj službi za zapošljavanje Srbije(NSZ).
Direktor NSZ Zoran Martinović rekao je da se novčane naknade nezaposlenima isplaćuju redovno i da je predviđeno dovoljno sredstava za te namjene. U januaru je za 55.817 lica bila isplaćena novčana naknada, a u septembru za njih 48.137.

“To pokazuje da je primjetan trend smanjivanja broja korisnika novčane naknade”, rekao je Martinović i dodao da se mjesečno u prosjeku isplaćuje oko 1, 2 milijarde dinara za te namjene.

Kada je u pitanju to ko ima pravo na novčanu naknadu, Martinović je objasnio da lica koja se proglašavaju tehnološkim viškovima imaju pravo na novčanu naknadu, ali da i tu ima izuzetaka.

Izuzetak je ako su ta lica dobila povoljniju otpremninu u odnosu na ono što je propisanom Zakonom o radu.

“Sva preduzeća koja se nalaze u procesu privatizacije, radnici u njima imaju mogućnost da dobiju povoljniju otpremninu koja se isplaćuje prema odluci vlade, a to sustimulativne otpremnine i ako se zaposleni opredjeli za nju, u tom slučaju nema pravo na naknadu sa biroa za slučaj nezaposlenosti”, objasnio je Martinović.

Ukoliko je otpremnina isplaćena u skladu sa propisima o radu, lica mogu da ostvare otpremninu u vremenskom periodu koji je u vezi sa godinama staža koje su ostvarili.

Period korišćenja je maksimalno 12 mjeseci, ili dvije godine ukoliko u tom periodu stiču jedan od uslova za penziju.

Takođe, postoje još neke razlike, a jedan od izuzetaka je u slučaju kad radnici kad izgube posao usljed svoje krivice ili ako zaposleni svojevoljno ode sa posla, uz sporazuman raskid ugovora. U tim slučajevima nemaju pravo na novčanu nadoknadu sa biroa NSZ.

Martinović je rekao da je ranije bile primjetne zloupotrebe i da su se radnici prijavljivali kod nekog novog poslodavca na vrlo kratak rok kako bi na osnovu zakonske pravne praznine mogli da ostvare to pravo.

“Sada je zakonski definisano da lica koja izgube posao na taj način ili dobijaju pravo na otpremninu veću od zakonske, moraju da rade nakon tog periodu najmanje 12 ili 18 mjeseci da bi ostvarili pravo na novčanu naknadu”, kaže direktor NSZ.

Druga situacija se odnosi na riješavanje viška zaposlenih u preduzećima koja su subjekti privatizacije, uključujući i one subjekte privatizacije nad kojima treba biti pokrenut stečaj, a čije programe riješavanja viškova zaposlenih odobrava resorno ministarstvo i gdje se zaposleni opredjeljuju za jednu od ponuđenih opcija, koja je za njih najpovoljnija.

Zaposleni se mogu opredjeliti za sljedeće opcije: otpremninu u visini dinarske protivvrijednosti 200 evra po godini staža osiguranja (ukupno ne više od 8.000 evra u dinarskoj protivvrijednosti), otpremninu obračunatu na način utvrđen Zakonom o radu (maksimalno 500 evra u dinarskoj protivvrijednosti za godinu staža osiguranja kod posljednjeg poslodavca), kao i otpremninu u iznosu od šest prosječnih zarada po zaposlenom u Srbiji za zaposlene koji maju više od 15 godina staža osiguranja.

Zaposleni koji su se, u skladu sa odlukom Vlade o utvrđivanju programa riješavanja viška zaposlenih, svojevoljno opredjelili za otpremninu u većem iznosu od visine otpremnine utvrđene Zakonom o radu ne mogu ostvariti i pravo na novčanu naknadu po propisima o zapošljavanju.

Trudnice i porodilje takođe ostvaruju pravo na novčanu naknadu pod istim uslovima kao i drugi nezaposleni.

Zakonom je propisano da se isplata novčane naknade može nastaviti za vrijeme prodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi njege djeteta i odsustva sa rada zbog posebne njege djeteta, prema propisima iz oblasti rada ili drugim propisima kojim se reguliše odsustvo sa rada.

Primjera radi, ako je porodilji prestao radni odnos zbog stečaja preduzeća, a na osnovu staža osiguranja ispunjava uslove za ostvarivanje prava na novčanu naknadu u trajanju od tri mjeseca, po isteku ovog perioda nastaviće se isplata novčane naknade za vrijeme koje se priznaje kao odsustvo zbog njege djeteta, odnosno do isteka godinu dana od dana otvaranja porodiljskog odsustva.

Martinović kaže da su predstavnici NSZ računali da će imati veći broj korisnika novčane naknade upravo zbog izmjena zakona o zapošljanaju i toga što je smanjena mogućnost zloupotreba, ali da da sada korisnika ipak ima manje.

“U narednoj godini možemo očekivati priliv jednog broja viškova, ne samo iz preduzeća koja se nalaze u procesu privatizacije, već i iz javnog sektora. U zavisnosti od toga da li će ta lica koja ostaju viškovi koristiti otpremninu koja je povoljnija od one koja je predviđena Zakonom o radu za očekivati je da ne bi trebalo da dođe do drastičnog povećanja korisnika ovog prava“, kazao je Martinović.

On je podsjetio da se u 2016. godini prvenstveno očekuje smanjivanje broja zaposlenih u javnom sektoru. Da li će ova lica ispunjavati uslove za ostvarivanje prava na novčanu naknadu zavisiće prvenstveno od osnova prestanka njihovog radnog odnosa, dodao je direktor NSZ. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!