Capital.ba

Spoljnotrgovinski deficit Srbije premašio 6,9 milijardi evra

01.02.2008. / 9:06

BEOGRAD – Spoljnotrgovinski deficit Srbije 2007. godine je dostigao 6,93 milijarde evra, što je 29,2 odsto više nego u 2006. godini, saopštio je juče Republički zavod za statistiku Srbije.

Pokrivenost uvoza izvozom smanjena je na 48,1 odsto sa 48,8 odsto iz 2006, što je posledica bržeg rasta uvoza u poslednja dva meseca 2007. godine, navodi se u saopštenju. Izvoz je povećan za 26,1 odsto na 6,43 milijarde evra, a uvoz za 27,7 odsto na 13,36 milijardi evra, tako da je ukupna spoljnotrgovinska razmena uvećana za 27,2 odsto na 19,79 milijardi.

Izraženo u dolarima, izvoz je iznosio 8,82 milijarde a uvoz 18,35 milijardi dolara.

Na povećanje uvoza najviše su uticali uvoz energenata, koji čini 17,3 odsto uvoza, uvoz rude bakra i gvožđa i rast lične i javne potrošnje.
Povećanju izvoza najviše su doprineli privatizacija i restrukturiranje preduzeća, ratifikacija ugovora o slobodnoj trgovini sa zemljama koje su sada objedinjene u CEFTA sporazum i potpisivanje sporazuma sa EU koji srpskim tekstilnim proizvođačima daje preferencijalni status na tržištu.

Pozitivan uticaj imao je i izvoz poljoprivrednih viškova, budući da je izvezeno voća u vrednosti od 467 miliona dolara i žitarica u vrednosti od 343 miliona dolara.

Prema Standardnoj međunarodnoj trgovinskoj klasifikaciji najviše se izvozilo gvožđe i čelik – 1,09 milijardi dolara, obojeni metali, povrće i voće, odeća i proizvodi od metala, koji ukupno čine 35,4 odsto izvoza.

U uvozu najveće učešće imaju nafta i naftni derivati – 1,96 milijardi dolara, drumska vozila, gvožđe i čelik, industrijske mašine za opštu upotrebu i električne mašine i aparati, sa ukupno 33,1 odsto izvoza. Beta

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!