Capital.ba

Spoljnotrgovinski deficit Srbije 6,57 milijardi dolara

05.12.2011. / 14:59

BEOGRAD, Ukupna spoljnotrgovinska robna razmjena Srbije za deset mjeseci ove godine iznosi 26,25 milijardi dolara, što je za 22,9 odsto više nego u istom periodu prošle godine, dok je deficit iznosio 6,57 milijardi dolara ili 16,3 odsto više nego u istom periodu lani.

Izvoz robe je bio 9,84 milijarde dolara, što je povećanje od 25,3 odsto, a uvoz 16,41 milijardi dolara, ili za 21,5 odsto više nego u istom periodu lani, saopštila je Privredna komora Srbije.

Najveći dio spoljnotrgovinske razmjene Srbije otpada na zemlje sa kojima su potpisani sporazumi o liberalnoj trgovini, dok su zemlje CEFTA drugi po značaju partner Srbije, sa kojim je za deset mjeseci ove godine ostvaren suficit u razmjeni od 1,28 milijardi dolara.

Srbija je u zemlje CEFTA izvezla robu za 2,68 milijardi dolara, od čega najveći dio otpada na poljoprivredne proizvode i osnovne metale – gvožđe i čelik, a uvezla robe u vrijednosti od 1,4 milijarde dolara, uglavnom struju, gvožđe i čelik, kameni ugalj, obojeni metali, kao i povrće i voće.

Najznačajnija izvozna tržišta za Srbiju su Italija, Njemačka i BiH, gdje je izvezeno robe u vrijednosti 999 miliona dolara.

U uvozu glavni spoljnotrgovinski partneri Srbije bili su Rusija, Njemačka i Italija.

Najveći suficit u posmatranom periodu ostvaren je u razmjeni sa Crnom Gorom, BiH, Makedonijom i Albanijom. Najveći deficit je zabilježen u trgovini sa Rusijom, zbog značajnog uvoza nafte i gasa, kao i u razmjeni sa Kinom, Njemačkom i Mađarskom.

Srbija je najviše izvozila gvožđe i čelik, obojene metale, električne mašine i aparate, žitarice i proizvode od njih, te povrće i voće, a uvozila naftu i naftne derivate, gas, industrijske mašine za opštu upotrebu, električne mašine i aparate, obojene metale. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!