Capital.ba

Spoljnotrgovinska razmjena više od 19 milijardi dolara

31.10.2007. / 17:01

BEOGRAD,  Ukupna spoljnotrgovinska robna razmjena Srbije u devet mjeseci ove godine iznosila je više od 19 milijardi dolara i veća je za 38,1 odsto nego u istom periodu prošle godine, rekao je direktor Republičkog zavoda za statistiku Dragan Vukmirović.

Vukmirović je na konferenciji za novinare rekao da deficit u devet mjeseci ove godine iznosi 6,4 milijarde dolara što je više za 34,7 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

Izvezeno je robe u vrijednosti od 6,3 milijarde dolara ili za 39,9 odsto više nego u istom periodu prethodne godine, a uvezeno 12,7 milijardi dolara što je više za 37,2 odsto.

Pokrivenost uvoza izvozom iznosi 50 odsto i, prema Vukmirovićevim riječima, veća je u odnosu na pokrivenost u istom peridu prethodne godine kada je iznosila 49 odsto.

Srbija je najviše izvozila šećer, bijeli lim, pokrivače podova i tapete od plastičnih materijala, gume za automobile, kao i proizvode od gvožđa ili čelika i poljoprivredne proizvode.

Kada je riječ o uvozu, najviše je uvezeno nafte, dizel goriva, lijekova za maloprodaju, drumskig vozila i poluproizvodi od gvožđa i čelika.

Najviše proizvoda je izvezeno u Italiju / u vrijednosti os 798,3 miliona dolara/, BiH /748 miliona dolara/ i Njemačku /651,6 miliona dolara/.

Uvoz je bio najveći iz Ruske Federacije /u vrijednosti od 1,7 milijardi dolara/, Njemačke /1,2 milijarde dolara/ i Italije /1,02 milijarde dolara/.

Spoljnotrgovinska robna razmjena bila je najveća sa članicama EU sa kojima je ostvareno više od polovine ukupne robne razmjene.

Suficit u trgovini ostvaren je sa bivšim jugoslovenskim republikama – BiH, Crnom Gorom, Makedonijom i Slovenijom, a najveći deficit bio je u trgovini sa Ruskom Federacijom zbog uvoza energenata.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!