Capital.ba

Spoljni dug BiH 7,1 milijarda KM

27.09.2013. / 8:58

kmBANJALUKA, Spoljni dug BiH na kraju prvog polugodišta ove godine bio je 7,1 milijarda KM, a za servisiranje duga u ovom periodu izdvojeno je 314,58 miliona KM.

Navedeno je to u izvještaju o izvršenju budžeta institucija BiH i međunarodnih obaveza u prvih šest mjeseci ove godine.

U izvještaju se ističe da se na otplatu glavnice odnosi 269,03 miliona KM ili 85,52 odsto, a na otplatu kamate, servisnih i drugih troškova 45,55 miliona KM ili 14,48 odsto.

Od tog iznosa RS je vratila 111,53 miliona KM, FBiH 201,3 miliona KM, Brčko 80.000 maraka, dok se na institucije BiH odnosi 1,67 miliona KM.

– Za servisiranje spoljnog duga u prvih šest mjeseci ove godine obezbijeđeno je ukupno 361,2 miliona KM. Neutrošenih 46,6 miliona KM obezbijeđeno je u svrhu redovnosti izmirenja predstojećih obaveza sa dospijećem početkom jula 2013. godine – navedeno je u izvještaju.

Savjetnik generalnog sekretara Spoljnotrgovinske komore BiH Igor Gavran kaže da, kad bi trend povećanog zaduživanja pratilo i povećano investiranje tih sredstava u neki održivi izvor vraćanja duga u budućnosti i dalji ekonomski razvoj, samo zaduživanje ne bi moralo biti loše.

– Međutim, kad je BiH u pitanju, najveći dio povećanja spoljnog duga u posljednjih nekoliko godina odnosi se na aranžman sa MMF-om, odnosno na saniranje budžetskog deficita i nema nikakav investicioni karakter – kazao je Gavran.

On je istakao da je jedini pozitivan dio duga onaj koji se ulaže u neke infrastrukturne projekte kao što je izgradnja autoputa.

– Povećanje duga je veoma zabrinjavajuće. Sposobnost BiH da vraća taj dug, prema sadašnjim trendovima, biće sve više pod znakom pitanja. Posebno je teško objasniti činjenicu da zbog nespremnosti da se učine neke izmjene propisa gubimo milione koji su beskamatni, kao što su grantovi od EU – kazao je Gavran i dodao da BiH ima i značajan dio kredita koji su na čekanju, odnosno koji nisu povučeni, a na koje se plaćaju kamate.

Kreditori
Posmatrano po kreditorima, najviše novca, odnosno 143,42 miliona KM, isplaćeno je Međunarodnom monetarnom fondu (MMF), što čini 45,59 odsto ukupno servisiranog iznosa prema svim kreditorima.

Svjetskoj banci isplaćeno je 48,42 miliona KM, odnosno 15,39 odsto, Evropskoj banci za obnovu i razvoj (EBRD) 38,74 miliona KM, Londonskom klubu kreditora 33,87 miliona KM, Evropskoj investicionoj banci 17,96 miliona KM, Pariskom klubu kreditora 15,73 miliona KM. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!