Capital.ba

Spas Grčke – Evropi kamen oko vrata?

23.02.2012. / 8:55

LONDON, O statusu Foklandskih ostrva nemaju isto mišljenje, ali se bivši britanski premijer i nekadašnji argentinski ministar ekonomije u osnovi slažu u jednom: pojas za spasavanje koji su Evropa i svijet bacili Grčkoj više djeluje kao kamen oko vrata.

Gordon Braun, laburistički prethodnik Dejvida Kamerona na adresi Dauning strit 10, predlaže novi Maršalov plan za čitav svijet, budući da, kako ocjenjuje, Evropa nije u stanju da obezbjedi sopstveni ekonomski rast bez podrške spolja. Evropski lideri, po njemu, upravo su predložili još jedan u beskrajnom nizu spasonosnih planova za Grčku, koji gotovo sigurno neće dati rezultate, usljed pogrešnog a sveprisutnog ubjeđenja da mjere štednje ne uspjevaju – jer nema dovoljno štednje.

Moderni ekvivalent Maršalovog plana, predlaže Braun, “koordiniran i globalan”, propisao bi da Kina uveća potrošačku tražnju i da više uvozi, što bi ohrabrujuće djelovalo na evropsku i američku industriju.”Zadatak” SAD i EU bio bi da povećaju ulaganja u infrastrukturu.
Sa druge strane, ministar ekonomije koji je prije desetak godina “izvukao” Argentinu iz duboke privredne kome, Roberto Lavanja, predlaže da Grčka preuzme model njegove zemlje, kao i da odustane od ekonomske politike koju joj nameće MMF.
– Paketi strogih mjera štednje koji se nameću Grčkoj nisu neophodni, jer postoji opasnost da zajam nikada ne bude vraćen, a grčki budžetski deficit je sada veći nego što je bio prije prve tranše pomoći – kazao je Lavanja i dodao da se takvom politikom spasavaju banke, a ne narod.
Prva stvar koju je Argentina uradila bila je da produži rokove za isplatu dugova građana, podsjetio je Lavanja.
– MMF zaboravlja da osiromašeni ljudi nisu više potrošači, a tako se ne podstiče privredni rast – kazao je bivši argentinski ministar. – To je potpuno apsurdno. MMF Grčkoj nudi da se svega odriče u korist banaka.
Grčka, umjesto da otplaćuje dugove, treba da ulaže u obrazovanje, nauku i tehnologiju, da finansira infrastrukturu i da podstiče produktivnost, prije svega u uslužnom i turističkom sektoru, zaključio je bivši argentinski ministar.
Atina – Buenos Ajres
Sličnost između Argentine i Grčke na ekonomskom planu je ogromna, smatra Lavanja i podsjeća da je Argentina u vrijeme krize uspostavila fiksni paritet pesa i dolara, kao i da se Grčka vezala za evro, izgubivši kontrolu nad svojom monetom.
– Kada se neka zemlja nalazi u bezizlaznoj situacija, kao Argentina 2001, treba znati promijeniti kurs – kazao je on i dodao da “fiksni devizni kurs zajedničke valute 17 zemalja Evrozone različite ekonomske moći jedino i može da dovede do krize”. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!