Capital.ba

S&P: Rejting Srbije stabilan

16.03.2012. / 16:08

BEOGRAD, Rejting agencija Standard i Purs (Standard&Poor's, S&P) objavila je danas da je Srbiji potvrdila rejting dugoročnog i kratkoročnog suverenog duga u stranoj i domaćoj valuti BB/B uz stabilne perspektive.

S&P navodi da veliki rizik za Srbiju predstavlja rast ekonomskih pritisaka u Evropi, s obzirom na zavisnost Srbije od spoljnog finansiranja, dijelom i zbog toga što je više od 75 odsto bankarskog sektora u vlasništvu banaka iz zone evra.

Ipak S&P očekuje da status kandidata za EU, koji je Srbija nedavno dobila, ohrabri dalje direktne strane investicije, kao i srpsku vladu da sprovodi reforme usmjerene na povećanje privrednog rasta, prenio je Rojters na svom javnom sajtu.

Stabilne perspektive srpskog duga S&P bazira na očekivanju ravnoteže između monetarne i spoljne kolebljivosti Srbije i potencijala za rast.

Na rejting Srbije, kako se navodi, negativno djeluju visok spoljni dug, znatan deficit tekućih plaćanja i ograničena fleksibilnost monetarne politike zbog evroizacije bankarskih depozita i potraživanja.

Istovremeno na rejting pozitivno djeluju umjeren javni dug, za koji S&P očekuje da će na kraju 2012. biti malo iznad 45 odsto BDP prema 67 odsto u 2003, kao i status kandidata za EU.

S&P očekuje da nova vlada, nakon predstojećih parlamentarnih izbora, za prioritet postavi fiskalnu konsolidaciju i strukturne reforme na koje se obavezala u okviru stend-baj aranžmana sa MMF iz 2011.

Rejting agencija ocijenjuje da će davanje statusa kandidata za EU obezbijediti snažan podsticaj reformama u Srbiji i dodaje da ne očekuje da Srbija uđe u EU prije kraja decenije.

Privredni rast Srbije u 2012. S&P procijenjuje na 0,5 odsto i predviđa da će izvoz i postepeni oporavak domaće tražnje doprinijeti da se rast BDP do 2014. vrati na četiri odsto.

Agencija je navela da bi rejting Srbije mogla da smanji ako se spoljne ili fiskalne obaveze znatno povećaju ili se pak znatno pogorša spoljna likvidnost.

Istovremeno bi povećanje rejtinga moglo da donese ubrzavanje strukturnih reformi na javnom sektoru, na tržištu rada i u penzijskom sistemu.

Takve reforme bi ne samo popravile fiskalne pozicije Srbije, već bi doprinijele i poboljšanju poslovnog okruženja omogućavajući ekonomiji da postiže veći i dosljedniji rast, zaključio je S&P.  Beta

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!