Capital.ba

S&P: Neophodan je još jedan finansijski šok da bi se evrozona pokrenula

18.12.2011. / 13:39

LONDON, Na svjetskim su berzama cijene akcija prošle semice oštro pale jer je prevladalo mišljenje da dogovor čelnika na samitu Evropske unije o jačanju fiskalne discipline nije dovoljan da bi se spriječilo širenje dužničke krize.

Na Wall Streetu je Dow Jones indeks prošle sedmice  oslabio 2,7 odsto, na 11.866 bodova, dok je S&P 500 potonuo 2,9 odsto, na 1.219 bodova, a Nasdaq indeks 3,5 odsto, na 2.555 bodova.

Od samog početka sedmice svjetske su berze bile pod snažnim pritiskom jer su u ponedjeljak rejting agencije Moody's i Fitch poručile da dogovor lidera EU-a nije dovoljan da bi se smanjio rizik od pritiska na kreditne rejtinge članica evrozone.

Glavni ekonomist Standard & Poor'sa upozorio je,  da evrozoni ističe vrijeme za rješavanje dužničkih problema, te da je možda nužan još jedan finansijski šok da bi se pokrenula. Ta je agencija nedavno upozorila da bi u idućih 90 dana mogla smanjiti rejtinge 15 od 17 članica evrozone.

„Glavna je tema na tržištu potpuni, apsolutni neuspjeh Evropske unije da dogovori rješenje dužničke krize. Njihovi sastanci na vrhu, pa i nedavni samit, nisu nas odveli nikuda. Tamo smo odakle smo i krenuli. Troškovi zaduživanja članica evrozone i dalje će rasti, a zbog toga će pod pritiskom biti i tržište akcija“, kaže Jeffrey Sica, predsjednik fonda SICA Wealth Management.

Ulagače su uznemirili i čelnici američke centralne banke Feda koji su nakon posljednje ovogodišnje sjednice poručili da privreda SAD-a umjereno raste, ali da bi mu recesija u Evropi i nestabilnost finansijskih tržišta mogli u narednom periodu naštetiti.

Fed je ostavio vrata otvorena za nove poticajne mjere, kako bi američka privreda što bezbolnije pretrpjelo posljedice evropske dužničke krize, no ostali su razočarani ulagači koji su se nadali jasnijim signalima podrške.

„Fed je blago poboljšao privrednu procjenu, ali razočarao je ulagače koji su očekivali jasnije signale o uvođenju novih poticajnih mjera“, kaže Robert Phipps, direktor u fondu Per Stirling Capital Management.

Ipak, krajem sedmice tržište se stabilizovalo, što se zahvaljuje boljim nego što se očekivalo makroekonomskim podacima. Broj novih zahtjeva za pomoć nezaposlenima pao je prethodne sedmice u SAD-u za 19.000, na 366.000, najniži nivo u tri i po godine.

Uz to, proizvodna aktivnost na području države New York u novrmbru je dostigla najviši nivo od maja, dok su u centralnom dijelu SAD-a znatno porasle nove narudžbe u industriji.

I dok većina posljednjih makroekonomskih podataka ukazuje na umjereni rast američke privrede, postavlja se pitanje je li taj trend održiv, s obzirom da evrozoni prijeti nova recesija.

Direktorica Međunarodnog monetarnog fonda Christine Lagarde upozorila je prošle sedmice da su izgledi za svjetsku privredu  ‘prilično mračni’, pa se zahtijeva djelovanje svih zemalja, počevši s onima u Evropi, kako bi se spriječila eskalacija krize koja prijeti globalnom depresijom.

I na evropskim su berzama cijene akcija prošle sedmice oštro pale. Londonski FTSE indeks pao je 2,6 osto, na 5.387 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 4,8 odsto, na 5.701 bod, a pariški CAC 6,3 odsto, na 2.972 boda.

Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks prošle sedmice oslabio 1,6 odsto, na 8.401 bod.  Hina

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!