Capital.ba

Sosa: MMF očekuje da se nastavi trend jačanja RSD

16.11.2017. / 9:40

BEOGRAD, Trend aprecijacije dinara je signal poverenja i snage makroekonomskih pokazatelja Srbije, a MMF očekuje da se taj trend održi i u narednim mjesecima.

“Podršku lokalnoj valuti pružili su i neki spoljni faktori, u kontekstu ključne kamatne stope na međunarodnim finansijskim tržištima, a došlo je i do stabilnog priliva direktnih stranih investicija, koje sve više dolaze u Srbiju“, izjavio je stalni predstavnik MMF-a u Srbiji, Sebastijan Sosa novinarima na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, gde je studentima održao predavanje na temu “Srbija: Makroekonomske performanse i preostali izazovi”.

Izvjesni spoljni šokovi bi, međutim, mogli uticati na fluktuaciju lokalne valute, ali to, prema riječima Sose, ne bi trebalo da izaziva zabrinutost.

Upitan za mogućnost ulaska Srbije u novi aranžman sa MMF-om, po isteku aktuelnog u februaru naredne godine, Sosa je naveo da je tzv. instrument koordinacije politika (PCI) samo jedan od instrumenata koji su na raspolaganju zemljama članicama MMF-a i da se razlikuje od stendbaj aranžmana po tome što se njime ne predviđa finansijska podrška.

“Kjučna razlika je u tome što je to instrument namenjen zemljama kojima nije neophodna finansijska podrška. To je samo jedan od mnoštva raspoloživih instrumenata u slučaju da srpske vlasti odluče da uđu u novi aranžman posle isteka aktuelnog“, objasnio je on.

Srpska ekonomija je, prema njegovim riječima, zabilježila drastičan napredak od usvajanja ekonomskog programa podržanog stendbaj aranžmanom iz predostrožnosti sa MMF-om.

Rezultati programa su impresivni, imajući u vidu tešku ekonomsku situaciju u kojoj je Srbija bila početkom 2015. godine“, rekao je Sosa.

Međutim, naglasio je da je neophodan nastavak reformskih napora kako bi se otklonile preostale ranjivosti i strukturne slabosti, Sosa je ocijenio da će puna implementacija strukturne reformske agende pomoći očuvanju stečenih makroekonomskih dostignuća i stvaranju uslova za veću produktivnost i srednjoročni rast. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!