Capital.ba

Šok na bankarskom tržištu – Hypo pomeo konkurenciju

04.04.2008. / 8:45

BANJALUKA, Račun je napravljen bez krčmara. Austrijska Raiffeisen i italijanska UniCredit grupa prerano su proglašeni za lidere na bankarskom tržištu BiH.
UniCredit grupe (računajući i Novu Banjalučku banku koja je dio UniCredit grupacije) sa 4,1 milijardi KM i Raiffeisen banka BiH sa ukupnom aktivom na kraju prošle godine od 3,8 milijardi KM, odmah po objavi zvaničnih finansijskih izvještaja proglašeni su neprikosnovenim liderima.


U analizama propuštena je samo jedna “sitnica”, zaboravljena je Hypo Grupa (Većinski kapital 54.66 % austrijske Hypo-Alpe-Adria International Banke prodat je polovinom prošle godine bavarskoj Bayerische Landesbank).
Ustvari, malo ko je mogao i prognozirati da će Hypo Grupa u BiH prošle godine ostvariti rezultat, koji će poremetiti poredak finansijskih divova na liderskim pozicijama bh bankarskog tržišta.
Hypo Grupa u BiH (Hypo Alpe-Adria-Bank a.d. Banja Luka i Hypo Alpe-Adria-Bank d.d. Mostar) danas je objavila svoj bilans stanja.
Prema revidiranim finansijskim pokazateljima Hypo Grupa kontroliše 21% bankarskog tržišta Bosne i Hercegovine sa ukupnom aktivom od 4,09 milijardi KM. 
Tako je Raiffeisen banka BiH ustvari zauzela daleko treće mjesto. Za oko 200 miliona „kaska“ za Hypo bankom, dok istovremeno Italijani od Hypa bježe tek 20 miliona KM.
Šta je uzrok? Hypo banka je napravila zastrašujući pomak. Prema objavljenom bilansu stanja i uspjeha ukupna aktiva Hypo banaka narasla je za impresivnih milijardu i 214 miliona KM odnosno 42% u poređenju sa 31. decembrom 2006. godine.
Povećanje ukupne aktive rezultat je povećanja kredita Hypo klijentima koji su dosegli iznos od 2,8 milijardi KM, te su za 28% veći u odnosu na kraj prethodne godine.  Raiffaisen je plasirala 400 miliona (2,4 milijarde KM), a UniCredit čak 700 miliona maraka manje od  Hypo Grupe. U BiH je, prema podacima Centralne banke BiH, prošle godine ukupno odobreno kredita u vrijednosti 11,9 milijardi KM.
Rast ukupnih depozita Hypo Grupe zaista je visok, čak milijardu i 21 milion KM odnosno 41%. Dio zasluga, svakako nosi i dio finansijskog kolača koji je kod njih položen od prodaje državnog kapitala u Telekomu Srpske i Naftnoj industriji RS.

Ipak, to je “samo” par stotina miliona maraka, jer je novac od privatizacije pohranjen u svim bankama sa sjedištem u RS. Na kraju prošle godine ukupni depoziti Hypo Grupe iznosili su 3,5 milijardi KM.  Poređenja radi, depoziti Raiffaisen banke su 2,4 milijarde, a Unicredit 3,2 milijarde KM. 

Podaci govore da ove tri grupacije drže čak 9,1 od ukupno 12,1 milijarde maraka koliko su iznosili svi depoziti u bankarskom sektoru u BiH prošle godine.
 

Profit
Hypo Grupa je u 2007. godini ostvarila dobit prije oporezivanja u iznosu od 29,4 miliona KM, a ostvarena neto dobit je bila 26,5 miliona KM, što predstavlja porast od 55% u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. 

Raiffaisen je tu bila bolja sa dobiti od 30,5 miliona, dok će vlasnici UniCredit banke „ubrati“ 44,7 miliona KM.
Objavom finansijskih izvještaja Hypo grupacija jako je uzdrmala konkurenciju, do tada čvrsto ubijeđenu u svoju lidersku poziciju.
Veliki pritisak koji će sve tri banke osjetiti od svojih akcionara u ovoj godini, pojačaće borbu za svaki procenat tržišnog udjela, a to znači bolje i povoljnije proizvode, na radost njihovih komitenata.
Siniša Vukelić

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!