Capital.ba

Softverska piraterija odnijela 63,4 milijardi dolara

15.05.2012. / 10:20

VAŠINGTON, Softverska piraterija koštala je svjetsku industriju rekordnih 63,4 milijardi dolara u 2011. godini, a autorska prava najviše su kršena u zemljama u razvoju, navodi se u godišnjem izvještaju Saveza za poslovni softver (BSA).

Ovaj rezultat predstavlja povećanje za osam odsto u odnosu na prethodni rekord iz 2010. godine.

Samo u azijsko-pacifičkom regionu, softverska piraterija koštala je industriju rekordnih 21 milijardi dolara, što je povećanje za 12 odsto u odnosu na 2010. godinu.

U zemljama u razvoju, među kojima je i Kina, prosječna stopa piraterije je 68 odsto, što daleko prevazilazi svjetski prosjek od 42 procenta i 24 odsto u razvijenim državama.

Rezultati su zasnovani na anketi među 15 000 kompjuterskih korisnika iz 33 države. Tržišta ovih zemalja čine 82 odsto globalnog tržišta desktop kompjutera.

Kina prednjači po pirateriji u Aziji. Prošle godine, u ovoj zemlji je korišten ilegalan softver u vrijednosti od skoro devet milijardi dolara. Radi poređenja, tržište legalnih kompjuterskih programa vrijedno je samo 2,65 milijardi dolara.

SAD su prve u svijetu po vrijednosti piratskog softvera sa 9,8 milijardi dolara, ali su ujedno i vodeće po korištenju legalnih kompjuterskih programa. Njihova vrijednost u Americi dostiže 41 milijardi dolara, navodi BSA.

BSA je neprofitna organizacija sa sjedištem u Vašingtonu koja se zalaže sa poštovanje autorskih prava. Njene članice su neke od najvećih tehnoloških kompanija, uključujući “Epl”, “Majkrosoft”, “Simantek” i “Adobe”.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!