Capital.ba

Šniclu nema ko da kupi

09.11.2010. / 8:05

BEOGRAD, Tržište svježeg, posebno svinjskog mesa je stabilno i u narednom periodu ne očekuju se nestašice, ali ni veći cjenovni udari, ističe većina klaničara.
– Sudeći prema našoj potrošnji, situacija sa ponudom svinjskog mesa je više nego stabilna i ne očekuje se veće pomjeranje cijena – procjenjuje Đorđe Kuzminac, direktor “Big bula” i dodaje da se zasad ne očekuje bilo kakva turbulencija oko ponude te vrste mesa.
Sveže svinjsko meso u trgovinama košta najčešće od 400 do 425 dinara. Kao i svake godine u ovo doba godine, što se poklapa i sa početkom posta, dolazi do pada potrošnje mesa, što se odrazi i na cijene te namirnice u prodavnicama. Uobičajen je pad cijena tovljenika, kilogram u slobodnoj prodaji je 120 do 125, a na farmama cijena je 140 dinara po kilogramu, pa u narednom periodu može doći i do izvjesne korekcije cijena mesa “nadole”.
– Realno, mesa nema dovoljno na tržištu, ali slaba kupovna moć na neki način to niveliše – smatra Spomenka Ivetić, komercijalni direktor “Agrimesa”. – Smanjena je ponuda, posebno junećeg mesa, koje je u posljednjem periodu i poskupjelo. Što se tiče svinjetine, tu je stanje nepromjenjeno, ali s obzirom na novu cijenu kukuruza, vjerovatno će već na proljeće doći do poskupljenja.
Hrane će i prema procjeni stručnjaka Privredne komore Srbije biti dovoljno, jer se manje troši.
– Zbog neadekvatne agrarne politike, pogotovo posljednjih deset godina, došlo je do uništavanja stočnog fonda – ukazuju u PKS. – Kod nas stočni fond u bruto društvenom proizvodu poljoprivrede učestvuje sa samo 33 odsto, što je na nivou nerazvijenih zemalja.
Najbolji dokaz koliko smo u problemu jeste činjenica da Srbija danas ima samo 2,5 miliona tovljenika, a trebalo bi najmanje tri puta toliko. Proteklih godina smo imali četiri miliona i tada je pala cijena na 50 dinara po kilogramu, a pošto država tada nije reagovala i otkupila tovljenike od seljaka, većina je poklala stoku. Za godinu dana je stočni fond svinja smanjen najmanje za 1,5 miliona grla.
Uvoz
Tokom prošle godine uvezli smo oko 7.000 tona svinjskog mesa, a u ovoj godini, samo za prvih sedam mjeseci, iz inostranstva je uvezeno već 6.700 tona tog mesa – kazuju u PKS i dodaju da je paradoks da izvozimo kukuruz za tov svinja u Makedoniju, odakle potom uvozimo svinje. Uvozi se mahom zaleđeno meso i koristi u preradi. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!