Capital.ba

Snažan pad banaka na Wall Streetu

15.10.2010. / 10:04

NJUJORK, Akcije najvećih američkih banaka juče su zabilježile oštar pad na Wall Streetu, nakon otvaranja istrage u svih 50 saveznih država o nezakonitoj praksi koja prati pravu epidemiju zapljena nad kućama zadnjih mjeseci.
Američki dolar istovremeno je pao na najniži nivo prema korpi valuta u ovoj godini, a prema evru u zadnjih osam mjeseci, s odnosom 1,41 dolara za evro. Akcije Bank of America, Citigroup i Wells Fargo izgubile su više od 4 odsto vrijednosti, a finansijski sektor u indeksu Standard & Poor's 500 imao je 1,8 odsto pada, najviše među 10 industrijskih grupa. Bank of America, najveći američki kreditor, pala je za 5,2 odsto. Banka Wells Fargo, najveći američki stambeni kreditor, izgubila je 4,2 odsto vrijednosti, a akcija Citigroupa, treće po veličini američke banke, pala je za 4,5 odsto.

Standard & Poor's 500 pao je za 0,36 odsto na 1.173,81 bod, dok je indeks Dow Jones Industrial Average pao za 1,51 bodova, ili 0,01 odsto na 11.094,57 bodova, na zatvaranju berze u New Yorku. Tehnološki indeks Nasdaq Composite skliznuo je 0,24 odsto na 2.435,38 bodova.

Epidemija zapljena nad kućama u septembru je nastavljena s rekordnih 102.134 nekretnina koje su povjerioci oduzeli dužnicima koji su kasnili ili su prestali otplaćivati rate hipotekarnih kredita, objavila je juče firma RealtyTrac Inc. To je najveći broj zapljena nad kućama u jednom mjesecu, od 2005., kada je RealtyTrac Inc. počeo voditi tu statistiku. Broj započetih izvršnih postupaka u septembru je povećan za 3 odsto.

Kuće nad kojima banke i drugi povjerioci izvrše zapljenu čine oko 20 odsto kuća koje se trenutno prodaju na američkom tržištu, a u saveznim državama s najvećim stopama zapljena, one čine i do 30 odsto tržišta, pa su povjerioci ubrzali postupke zapljene, neki od njih kršeći pritom zakonske i druge propise.

Nacionalno udruženje državnih advokata, objavilo je u srijedu da će provesti koordinirane istrage u svih 50 saveznih država, o tome jesu li banke i drugi kreditori koristile lažne dokumente i potpise kako bi opravdali stotine hiljada zapljena. Hina

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!