Capital.ba

Smanjiti troškove notarskih usluga

25.07.2013. / 11:50

privredna komora rsBANJALUKA, Privredna komora Republike Srpske predložila je resornom ministarstvu Srpske da se smanje troškovi notarskih usluga, jer je, kako navode, zbog visokih troškova tih usluga u Srpskoj smanjena konkurentska sposobnost privrede, što predstavlja jednu od kočnica kreiranja povoljnijeg poslovnog ambijenta.

Iz republičke Privredne komore saopšteno je da ta ocjena potvrđena i u analizama i izvještajima o postupku reforme registracije poslovnih subjekata u Republici Srpskoj, koje su razmatrale Vlada i Narodna skupština Republike Srpske.

“Shodno opredjeljenju vlasti Republike Srpske da se smanje troškovi i administrativne procedure s ciljem stvaranja povoljnijih uslova poslovanja, Privredna komora Republike Srpske smatra da je neophodno da u izmjene i dopune Zakona o notarima treba da budu uvršteni zahtjevi privrednika koji se odnose na rasterećenje privrede, te je Prijedloge na Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o notarima uputila ministru pravde Srpske Gorani Zlatković”, dodaje se u saopštenju.

Iz Privredne komore predlažu da se iz Zakona o notarima briše odredba, kojom su propisani pravni poslovi za koje je obavezna notarska potvrda, a odnose se na potvrđivanje statuta i sve izmjene statuta privrednih društava.

Iz Komore podsjećaju da je uloga notara u vezi sa aktima privrednih društava precizno definisana Zakonom o privrednim društvima, tako da Zakon o notarima treba lišiti nepotrebnih odredaba, koje istovremeno predstavljaju nepotrebno povećanje troškova za privredna društva koja imaju statut, kao i ona privredna društva koja se odluče da pored osnivačkog akta imaju i statut, s obzirom da prema Zakonu o privrednim društvima to više nije obavezan akt.

“Odredba o obavezi potvrđivanja statuta i svih izmjena statuta privrednih društava ne postoji u zakonima koji regulišu oblast javnog bilježništva u zemljama u okruženju, odnosno u Srbiji i Hrvatskoj, a njena primjena je i nemoguća za novosonovana privredna društva, uzimajući u obzir odredbe Zakona o privrednim društvima, te treba ići u pravcu rasterećenja propisa nepotrebnim odredbama koje su već regulisane materijalnim propisima”, smatraju u Privrednoj komori Srpske.

U Privrednoj komori smatraju i da je potrebno brisanje odredbe kojom se propisuje ograničenje u pogledu ovjere prepisa, odnosno odredbe koja navodi da će notar ovjeriti samo prepis koji je sastavljen u notarskoj kancelariji, odnosno sačinjen uz pomoć aparata za fotokopiranje u notarskoj kancelariji.

“Obavezivanje stranaka, korisnika notarskih usluga da i za sačinjavanje prepisa, odnosno kopiranje dokumenata koje ovjerava notar, moraju doći u notarsku kancelariju, predstavlja dodatno povećanje finansijskih i vremenskih troškova, s obzirom da uredba o određivanju nagrada i naknada notarima u Republici Srpskoj, propisuje da je stranka dužna nadoknaditi notaru, između ostalih, i troškove fotokopiranja dokumentacije” dodaje se u saopštenju.

U Privrednoj komori ističu da je u Zakon o notarima neophodno uvesti institut potvrde nejavne isprave.

Poslovna zajednica traži i da se u Zakon o notarima doda nova odredba kojom će se propisati da se u slučaju službenih radnji, koje se odnose na ovjere i potvrde, ne pišu posebni zapisnici.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!