Capital.ba

Smanjenje lihvarskih zateznih kamata razumna mjera

13.06.2015. / 6:40

zagrebZAGREB, Hrvatski premijer Zoran Milanović i resorni ministri juče su, na najavu banaka da će vladu tužiti Evropskoj komisiji zbog ograničavanja visine ugovornih zateznih kamata, uzvratili da je ta mjera razumna, da su kamate bile lihvarske i da vlada polako gubi strpljenje sa bankama koje će “imati rat ako ga žele”.

Hrvatska vlada je u četvrtak usvojila izmjene Zakona o obaveznim odnosima kojim je predloženo da se smanje zatezne kamate za građane i kompanije, kao i najveća dozvoljena kamata, što je izazvalo reagovanje Hrvatskog udruženja banaka (HUB). Izrazivši uvjerenje da će se tim povodom oglasiti i Evropska komisija (EK), HUB je ocijenio da je riječ o nedopustivoj tržišnoj intervenciji.

Premijer Milanović je, pak, juče ocijenio da je takva mjera bila neophodna jer je jedna kategorija ljudi došla u situaciju koja je ekonomski i socijalno teška, a država, dodao je, treba da djeluje i štititi slabijega, prenio je Indeks.hr.

Mjeru smanjivanja zateznih kamata Milanović je nazvao “socijaldemokratskom, razumnom i promišljenom”. Kaže da se radi o državnoj intervenciji koja ne prelazi razumne granice, a cilj joj je da zaštiti one koji žive od svog rada.

Ministar finansija Boris Lalovac je ocijenio da su zatezne kamate u Hrvatskoj “dugo vremena bile lihvarske”.

Kod problema nemogućnosti naplate duga te lihvarske zatezne kamate bacaju ljude u dužničko ropstvo, dodao je on, ističući da se u fvaldi ne boje Evropske komisije.

“Vrlo jasno ćemo reći EK kakvo je stanje u Hrvatskoj sa zateznim kamatama. Zatezne kamate u EU su 8,0 odsto i vjerovatno (EK) i ne zna da je to kod nas 14 odsto i kakvi su nastajali dugovi”, izjavio je Lalovac.

“Ako žele rat, neka uđu u rat, a Vlada ima instrumente za njih. Vlada polako gubi strpljenje sa bankama”, rekao je ministar preduzetništva i obrta Gordan Maras.

Dodao je da se ne boji pritiska iz Brisela i poručio da bankari iz Italije neće određivati kolike će biti kamatne stope u Hrvatskoj.

Najveće banke u Hrvatskoj, Zagrebačka banka i Privredna banka Zagreb, u vlasništvu su italijanskih banaka.

“Predlažem vlasnicima najvećih banaka u Hrvatskoj, Unikreditu i Intezsi Sanpaolo, neka prijave Italiju, zbog ovih ograničenja koja u Italiji postoje. Dosta nam je dvostrukih kriterijuma”, poručio je Maras.

Prema izmjenama Zakona o obaveznim odnosima, koje je u četvrtak usvojila vlada, predloženo je da se zatezne kamate za građane smanje sa 12 na 8,14 odsto, a one za kompanije sa 12,14 na 10,14 odsto.

Kada je u pitanju smanjenje najvećih dozvoljenih kamata, predloženo je da one za potrošačke kredite budu snižene sa sadašnjih 11 na 10,14 odsto. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!