Capital.ba

Šljivar: Kriza blokirala osnivanje dobrovoljnih penzionih fondova

03.01.2012. / 9:37

SARAJEVO, Direktor Agencije za osiguranje Republike Srpske Božana Šljivar ocijenila je da, zbog finansijske krize u Srpskoj, nije došlo do formiranja nijednog dobrovoljnog penzionog fonda, iako za to postoje zakonske pretpostavke.

”Zakonske i supervizorske pretpostavke za treći stub već postoje, ali nažalost, donošenje tih propisa podudarilo se sa početkom finansijske krize, što je u najvećoj mjeri razlog što do sada nije osnovan nijedan dobrovoljni penzijski fond u Republici Srpskoj, konstatovala je Šljivareva za finansijski portal “Profitiraj.ba”.

Ona je dodala da se u kriznim periodima, u nastojanju minimiziranja troškova poslovanja, obično prvi na udaru nađu troškovi osiguranja, tako da privredni subjekti odustaju od zaključivanja ugovora o osiguranju.

”Opšti pad privredne aktivnosti negativno utiče na tržište osiguranja. Domaće tržište osiguranja je nerazvijeno, oslanja se pretežno na obavezne vrste osiguranja, pa se uticaj krize manje osjeti. Ipak, pozitivnim iznenađenjem se može smatrati nastavak relativno visoke stope rasta životnih osiguranja uprkos kriznom periodu”, navela je Šljivareva.

Prema njenim riječima, u Republici Srpskoj premija obaveznog osiguranja od autoodgovornosti iznosi oko 69 odsto ukupne premije osiguranja, a premija životnog osiguranja svega 7,5 odsto, dok je taj odnos u razvijenim zemljama obrnut.

”Ne treba zanemariti ni činjenicu da su u prethodnom periodu, do 2005. godine, građani Srpske i BiH polise životnog osiguranja zaključivali uglavnom kod inostranih osiguravača, tako da ta premija životnog osiguranja nije uključena u statističke pokazatelje domaćeg sektora osiguranja. Sada očekujemo da će biti izvršen prenos portfelja na kćerke kompanije koje imaju sjedište u Srpskoj i BiH, tako da će građanima biti otvorena mogućnost da, ukoliko oni to žele, svoje postojeće polise životnog osiguranja nastave uplaćivati u Republici Srpskoj pod istim uslovima”, rekla je Šljivareva.

Šljivareva je naglasila da Agencija preduzima niz pripremnih aktivnosti vezi sa novom direktivom EU, poznatijom kao ”Solventnost dva”, čije će provođenje biti aktuelno u momentu prijema BiH u članstvo EU.

Prema podacima Agencije za osiguranje Republike Srpske, ukupno ostvarena premija za deset mjeseci prošle godine iznosi 128,24 miliona KM. Značajan dio premije oko 115,88 miliona KM, uknjižen je po osnovu neživotnih osiguranja, a svega 12,36 miliona KM po osnovu životnih osiguranja.

Od ukupnog iznosa premije, osiguravaoci sa sjedištem u Srpskoj uknjižili su oko 110,13 miliona KM, od čega 102 miliona KM po osnovu neživotnih osiguranja, dok su filijale osiguravajućih društava iz Federacije BiH u Republici Srpskoj ostvarile ukupnu premiju od 18,1 milion KM, od čega 13,8 miliona KM po osnovu neživotnog osiguranja.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Šljivar: Kriza blokirala osnivanje dobrovoljnih penzionih fondova

    1. Radovan_prvi

      E moja Bozana jos zivis u oblacima i ne vidis kako narod zivi. Kakve Evropske direktive i kakva ulaganja. Dobro va je Bosman gore napisao. Tako si se ponasala dok si radila u Agenciji za osiguranje..fanatiras. okrenise malo oko sebe vidi gdje zivimo i ne slijedi tu tamnicu koja se zovae Evropska Unija. Nego si clan te organizacije koja drzi u rukama sve gdje ima para. Idi okusaj se negdje u Realnom sektoru. Kazu da placu za tobom Osiguravajuce kuce ne uvede im Riberalizaciju trzista osiguranja a obecavala si to godinama i najzasluznija si sto je osiguranje palo na niske grane zbog tvog nerada u njemu. Ili bolje receno pigresnog rada. Ne mogu da kazem da nisi radnik i da nisi znala sta treba raditi. Nego si uvijek isla Tajkunima na raku, svatali smo te,morala si jer si dio privredno zlocinackog klana koji je sve upropastio. Nego ne znam da li mirno spavas,konacno su odtedjene institucije pocele raditi svoj posao.

    2. bosman

      Vidi se da ova ženturača ne vlada u “kući”.
      1.)”Premija životnog osiguranja svega 7,5 odsto u Republici Srpsko – izuzeto iz teksta”: ovaj iznos premija životnog odgovara iznosu novih i reprogramiranih kredita u 2011. godini. Naime, prilikom dobijanja ili reprograma kredita klijenti su obavezni da se osiguraju. To je tih 7,5%.
      2.) Kada ne postoji povjerenje i sigurnost u osiguravajuće kuće u Njemačkoj, Austriji, Japanu, i drugim visoko razvijenim zemljama, kakvu nam Božana pruža sigurnost. Možda zato što je direktor Agencije i član SNSD-a.
      2.) Osiguranici – štediše u ino osiguravajućim kućama /WŠ, GW/ iz Austrije su ili prekinuli prije vremena i povukli svoje uloge uz velike gubitke /premija i dobiti/ ili čekaju da istekne period štednje. Tada ih očekuje veliko iznenađenje, dobit na veoma niskom nivou, odnosno nema dobiti u iznosu koji je zagarantovan Ugovorom. Sve je bila laž i prevara. Ti što su nešto novca podigli, za sigurno ga neće uložiti u osiguravajuće kuće u Republici Srpskoj i BiH /razlog naveden pod 2.)/.
      3.) U potunosti sam saglasan sa predhodnim postovima.
      4.) I na kraju, siromašni narode, ne uzdajte se u Evropu. Evropa za srbe i srbski narod je tamnica. Sve njihove direktive su okenute prema ekonomskom ropstvu srpskog naroda sa obe strane Drine.

    3. 122

      Daj molim te, k'o da si s Marsa pala, direktno na glavu. Ovdje barem 70% stanovnistva zivi na granici siromastva ili u siromastvu, a ti pricas o dobrovoljnom osiguranju i fondovima. Narod je doveden u stanje da razmislja sta ce sutra da jede i da li ce, a ne sta ce biti za 10 ili 20 godina. Cuvajte narode svoje pare sami, odvajajte svaki put kad mozete koju marku za crne dane i to vam je to. Ne dajte svoje pare da vam ih ”cuvaju i oplodjuju” svakojaki hohstapleri.

    4. gluposti

      ako već prepisjuete Evropske zakone,zašto ne uobzirite specifičnosti,okolnost ,našeg puta u liberalni kapitalizam.očito da i sam kapitalizam ima svoje probleme, a gdje smo tu tek mi koji se ubacujemo u voz koji je davno prošao.očito,sve činimo protiv nemoćnog čovjeka.

    5. gluposti

      a zašto se nije odustalo od provođenja reformatorskog zakona penz.osigranja zbog istog razloga koji navodiš”kriza”.zar nije preduslov za provođenje zakona trebao biti “obezbjeđenje zaposlenosti”.ako zakon inplicitno nudi duži radni staž i ograničenja stvarnih prava iz inv.osiguranja a gdje su predpostavke za rad.sjeća li se osoba, koja je isto tako indirektno učestvovala u provođenju zakona o privatizaciji državnog kapitala, kako je uništen državni kapital predpostavka zaposlenosti radne snage.zana Šljivarka jako dobro da su radnici RS istjerani (ne svojom voljim)iz uništenih preduzeća.natjerani su raznim entitetskim odlukama da spas traže kroz penzionisanja.a onda ih država dočekuje i udara štapom direktno u čelo.