Capital.ba

Slijedi novi udar na novčanik?

14.03.2012. / 8:20

BANJALUKA, Političari se zasad ograđuju od mogućeg povećanja PDV sa sadašnjih 17 odsto, ali to ipak nije isključeno, jer ne bi bilo prvi put da se političari u BiH protive nekoj inicijativi a da je na kraju ipak usvoje.

Aleksa Milojević, ekonomski analitičar, kaže, za “Novosti”, da je BiH takva zemlja gdje je moguće i povećanje PDV, ali bi ono dovelo do pravog socijalnog i ekonomskog kolapsa.
– Neće vlade u BiH prikupiti očekivani porez, jer će povećanjem PDV uništiti poreske izvore. Pod tim poreskim opterećenjima mnoga preduzeća, koja i sada jedva da rade, prestala bi sa poslovanjem zbog poreskog opterećenja. Na drugoj strani, to bi suzilo potrošnju i pogodilo najsiromašniji dio stanovništva i tako bi bilo suženo i tržište i potrošnja – navodi Milojević.

On dalje kaže da kad već političari pričaju o PDV, zašto se ne uvede diferencirana stopa PDV, jer bi tada efekat na sve građane bio mnogo pozitivniji.
– Sa širokom nultom stopom ili veoma niskom do nekoliko odsto PDV za robu široke potrošnje, poput životnih namirnica, knjiga, došli bismo do odličnog ekonomskog, ali i socijalnog poteza. S druge strane, treba uvesti PDV od 25 odsto na luksuzne proizvode, odnosno oporezovati više bogatiji sloj građana, jer lakše je naplatiti veće poreze od onih koji imaju novca nego od sirotinje – ističe Milojević.
Guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić izjavio je da nije za povećanje PDV, jer je aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom optimalno i najjeftinije rješenje.
Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Vjekoslav Bevanda upozorio je da bi povećanje PDV osiromašilo građane.
– Povećanje stope PDV ne bi donijelo nikakve efekte, jer bi osiromašeni kućni budžeti imali isto novaca, a kupovao bi se manji broj namirnica – izjavio je Bevanda.
Bevanda je istakao da on nije ni za diferenciranu stopu PDV jer je, kako je pojasnio, najlakše prikupljati porez na način da postoji jedinstvena stopa PDV.
– Ja sam za to, što sam pokušavao i dok sam bio u Vladi Federacije BiH, da se konačno uvede socijalna karta i da se u svim budžetima, na svim nivoima, predvidi novac za subvencionisanje, te da se na taj način omogući najugroženijim slojevima društva da imaju primanja koja im obezbjeđuju minimum normalnog života – rekao je Bevanda.
Preveliko opterećenje
Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija rekao je da bi povećanje stope PDV sa 17 na 23 odsto bilo preveliko opterećenje za sve stanovnike BiH i da je umjesto povećanja osnovne stope potrebno razgovarati o uvođenju diferencirane stope PDV.
Džombićevo upozorenje
Vlada Srpske podržaće uvođenje diferencirane stope PDV, ali se povećanje stope ne može izvršiti bez smanjenja stope na osnovne životne namirnice. – Jasno je da su svim budžetima potrebna dodatna sredstva, ali mislim da drastično povećanje stope PDV nije način, jer će to dodatno ugroziti standard građana BiH – upozorio je Džombić, dodajući da se to ne može usvojiti bez saglasnosti Republike Srpske. On je podsjetio da je Vlada predložila uvođenje diferencirane stope PDV, kojom će ona biti povećana na luksuznu robu, a smanjena na osnovne životne namirnice. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!