Capital.ba

“Slatki rat” Srbije i Hrvatske

14.10.2012. / 13:31

BEOGRAD, Zbog zabrane izvoza šećerne repe, neki hrvatski prerađivači su nezadovoljni jer su, kako kažu, sa proizvođačima u Srbiji unaprijed ugovorili i platili proizvodnju šećerne repe, a zbog uredbe nisu mogli da je uvezu. Srpska strana je spremna da napravi izuzetak, ukoliko hrvatske kompanije dostave dokaze o plaćenim avansima. Predstavnici Hrvatske kažu da se traži rješenje.
Uredba o privremenoj zabrani izvoza suncokreta, soje i šećerne repe koja je stupila na snagu 6. septembra i traje do kraja godine izazvala je pravi šećerni rat Hrvatske i Srbije.

Neki hrvatski prerađivači su nezadovoljni jer su, kako kažu, sa proizvođačima u Srbiji unaprijed ugovorili i platili proizvodnju šećerne repe, a zbog uredbe nisu mogli da je uvezu. Srpska strana je spremna da napravi izuzetak, ukoliko hrvatske kompanije dostave dokaze o plaćenim avansima.

Hrvatska strana tvrdi da je riječ o 10 ugovora vrijednih 28 miliona evra za 616.000 tona šećerne repe, kažu u Ministarstvu trgovine. Srpska strana nije imala uvid u osam, navodno plaćenih ugovora za 406.000 tona šećerne repe.

Ministar spoljne i unutrašnje trgovine Rasim Ljajić kaže da u nekim od tih ugovora stoji odredba da se ugovor neće primjenjivati u slučaju više sile ili mjera državnih organa koje se odnose na eventualnu zabranu izvoza.

“Prema tome, jedino rješenje jeste nastavak ovih dogovora, razgovora. S naše strane postoji spremnost pod uslovima o kojima sam govorio. Dakle, da dobijemo dokaze o plaćenim avansima i plaćenim fakturama”, rekao Ljajić.

Predstavnici Hrvatske kažu da se traži rješenje. Vesna Gantner iz Ministarstva poljoprivrede Hrvatske kaže da je bilo razgovora da bi bilo izuzeća za ono što je ugovoreno i za onaj dio koji je plaćen.

“Na kraju zaključak je da izuzeća u slučaju ove godine neće biti. Sada da primirimo eventualne navode o ratu šećera i nekakvom zaoštravanju. Tako nešto ne dolazi u obzir. Ono što mi težimo i što ćemo realizovati su dobrosusjedski odnosi i pomoć ukoliko možemo pružiti Srbiji”, rekla je Vesna Gantner.

Hrvatski mediji prenose tvrdnje tamošnjih privrednika da je Srbija prekršila odredbe međunarodnih sporazuma o slobodnoj trgovini. U Srbiji,  tvrde da su sve uradili u skladu sa propisima, a prije odluke o zabrani izvoza obavjestili i Evropsku komisiju, čiji predstavnici pokazuju razumjevanje za takav potez.

“Ljetos je Srbiju pogodila velika suša i srpske vlasti su nam se obratile sa zahtjevom da se dozvoli zabrana izvoza nekih proizvoda, ali krajnje oročenih i ograničenih zbog vanrednih okolnosti. Tako da je ova zabrana stupila na snagu. Repa nije izvezena, a vlasti su preuzele obavezu da će svi stari sporazumi koji su potpisani prije ljeta biti poštovani”, kaže Vensan Dežer, šef Delegacije EU u Srbiji.

Kako RTS prenosi, hrvatski prerađivači, naručioci robe, za sada nisu spremni da daju Beogradu fakture na uvid. RTS

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti